Porady

Ruszt do grilla – jak czyścić i konserwować?

ruszt do grilla - jak czyścić i konserwować?

Jak czyścić i konserwować ruszt do grilla?

Grillowanie to nie tylko sposób na przygotowanie pysznych potraw, ale także doskonała forma spędzania czasu na świeżym powietrzu i w gronie bliskich. Aby cieszyć się idealnie upieczonymi mięsami, warzywami i innymi smakołykami, ważne jest, aby dbać o czystość i stan techniczny rusztów w grillu. W tym artykule dowiecie się, jak efektywnie czyścić i konserwować ruszty, aby zachować ich trwałość i zapewnić smakowite doświadczenie grillowania.

Czyszczenie i konserwacja rusztów do grilla

Po każdym grillowaniu zadbajcie o odpowiednie oczyszczenie rusztów. Przeprowadźcie procedurę wypalania grilla gazowego, szczegółowy opis znajdziecie w naszym artykule o czyszczeniu grilla gazowego. Następnie, poczekajcie, aż ruszty ostygną i usuńcie pozostałości zwęglonych potraw, tłuszczu i resztek przy pomocy szczotki do grilla bądź wilgotnej szmatki. Unikajcie używania detergentów, które mogą uszkodzić powłokę żeliwnych rusztów.

Pamiętaj, aby dokładnie usunąć wszelkie pozostałości, które mogą przyczynić się do nadmiernego dymienia podczas kolejnego grillowania. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków do odtłuszczania jak np. ten środek do grilla Broil King, które są przeznaczone do czyszczenia żeliwnych powierzchni. Następnie dobrze przetrzyj ruszty, aby usunąć pozostałości.

Czy ruszt stalowy czyścimy i konserwujemy tak samo, jak ruszt żeliwny?

Tak jak najbardziej, ruszty stalowe podlegają takiej samej procedurze czyszczenia, konserwacji oraz sezonowania jak ruszty żeliwne. Wszystkie porady opisane w tym artykule dotyczą tak samo rusztów stalowych, jak i żeliwnych. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak dbać o swoje ruszty najlepiej sprawdźcie instrukcję użytkowania od producenta.

Stalowy ruszt do grilla w grillu gazowym Imperial 690
Stalowy ruszt w grillu gazowym Imperial 690

 

Czyszczenie Rusztów Emaliowanych

Rusztów emaliowanych nie niszczą detergenty, ale warto używać tych delikatnych. Po grillowaniu umieść ruszty w misce z ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Po kilku minutach delikatnie przetrzyj je gąbką lub miękką szczotką. Pamiętaj, aby nie używać środków o silnym działaniu abrazyjnym.

Czy ruszt do grilla można myć w zmywarce?

Niestety, nie można myć rusztów czy to żeliwnych, czy też stalowych w zmywarce.

Ruszty żeliwne należy myć wyłącznie pod bieżącą wodą, bez użycia jakichkolwiek płynów do mycia. Nie wolno myć ich w zmywarkach do naczyń, ani namaczać w dużych ilościach wody. To wszystko dlatego, że żeliwo absorbuje płyny i może to uszkodzić ruszty, a także zepsuć smak potraw. Szczególnie przy użyciu tabletek do zmywarek, które są bardzo mocną chemią.

Najlepiej jak najszybciej umyć brudne ruszty i natychmiastowo je osuszyć, co zabezpieczy je przed korozją.

Czy ruszt do grilla można myć w zmywarce
Czy ruszt do grilla można myć w zmywarce?

Unikaj nagłych zmian temperatury na ruszcie do grilla

Żeliwne ruszty są podatne na pękanie, jeśli nagle wystawione są na zmiany temperatury, np. w kontakcie z zimną wodą. Dlatego po grillowaniu poczekaj, aż ruszty ostygną, zanim przystąpisz do ich czyszczenia lub konserwacji. Nie polewaj potraw zimnymi cieczami np. piwem bezpośrednio na rusztach, lepiej zamarynuj jedzenie wcześniej. Warto także wyciągnąć przygotowaną żywność z lodówki na mniej więcej godzinę przed grillowaniem i ograć do temperatury pokojowej, aby nie kłaść zimnych rzeczy na grilla.

żeliwny ruszt do grilla elektrycznego
Żeliwny ruszt do grilla elektrycznego

Zachowaj ostrożność podczas czyszczenia

Podczas czyszczenia rusztów do grilla, unikaj uderzeń, które mogą uszkodzić ich powierzchnię. Wykorzystaj delikatne i miękkie gąbki, szmatki lub szczotki, które nie zarysują powłoki. Wydziel specjalne bezpieczne miejsce, gdzie będziesz mógł odłożyć ruszty.

Uważajcie, żeby przekręcając ruszt do grillowania na drugą stronę nie oparzyć się i nie upuścić rusztu. Zabezpieczcie się, używając specjalnego uchwytu do rusztów, oraz ochronnych grubych rękawic.

ruszt żeliwny w grillu Weber Genesis
Ruszt żeliwny w grillu Weber Genesis

Sezonowanie rusztów

Sezonowanie żeliwnych rusztów jest ważnym etapem konserwacji. Dzięki temu procesowi zapewnisz ochronę przed rdzą i utrzymanie odpowiedniej powłoki na powierzchni rusztów. Aby sezonować ruszty, posmaruj je cienką warstwą oleju roślinnego i rozgrzej je na grillu przez około godzinę. Powtórz ten proces co jakiś czas, aby utrzymać ochronę powierzchni.

Możesz przeprowadzić proces sezonowania po zakończonym grillowaniu, po wypaleniu grilla i wyszczotkowaniu pozostałości, poczekaj, aż ruszty schłodzą się do temperatury 100-150 stopni. Następnie nałóż warstwę oleju pędzelkiem, szmatką bądź spryskaj ruszty przy pomocy rozpylacza do oleju.

Jaki olej do konserwacji rusztów ?

Jakich olejów używać do konserwacji i sezonowania rusztu do grilla?

Najlepiej użyjcie oleju roślinnego o wysokiej temperaturze dymienia powyżej 200 stopni Celsjusza. Najwyższy punkt dymienia ma olej z awokado – jest to aż 270 stopni. Z popularnych i łatwo dostępnych najlepszy będzie olej z pestek winogron(215) rzepakowy (210) słonecznikowy (220) oraz ryżowy (230).  Można użyć też np. masła klarowanego (250).

Przeprowadzaj regularne przeglądy stanu żeliwnych rusztów. Sprawdzaj, czy nie ma uszkodzeń powłoki i czy nie pojawiła się rdza. Dzięki regularnej konserwacji zabezpieczysz ruszty przed degradacją i przedłużysz ich żywotność.

Temperatura dymienia oleju
Temperatura dymienia oleju

Usuwanie rdzy z rusztu do grilla

Pojawianie się rdzy jest naturalnym procesem utleniania się żeliwa i niestety ciężko jest go uniknąć, jednak powinniśmy dokonać wszelkich starań, tak aby rdza pojawiła się, jak najpóźniej i w niewielkiej ilości, tak aby sprzęt służył, jak najdłużej. Delikatne przebarwienia powinny zniknąć podczas sezonowania olejem.

Jeśli będziecie się trzymać podstawowych, wymienionych wyżej porad, to ruszty w waszym grillu powinny przetrwać długi okres bez śladów korozji.

W przypadku, gdy jednak na ruszt do grillowania mocno osadzi się rdza, można ją usunąć za pomocą specjalnych preparatów do usuwania rdzy lub pasty do polerowania żeliwa.  Następnie koniecznie przetrzyj ruszty czystą szmatką i wykonaj kilkukrotnie proces sezonowania.

Można też oczywiście spróbować użyć domowych sposobów jak chociażby woda z octem, sól i cytryna  czy soda oczyszczona.

Przechowuj ruszt do grilla w suchym miejscu

Aby uniknąć korozji, przechowuj ruszt do grilla w suchym miejscu poza sezonem grillowym. Można taki ruszt do grillowania przechowywać w folii, papierze czy też pokrowcach, które zapewnią dodatkową ochronę przed wilgocią i kurzem. Zabezpieczaj grill w sezonie przed deszczem, np. używając pokrowca do grilla. Nie zostawiaj nigdy otwartej pokrywy grilla, aby wilgoć nie przedostała się w łatwy sposób na powierzchnie rusztu.

 

Czyszczenie i konserwacja żeliwnych rusztów w grillu gazowym jest kluczowym elementem w dbaniu o jakość i smak potraw. Regularne odtłuszczanie, sezonowanie i przechowywanie w suchym miejscu pomogą zachować ruszty w doskonałym stanie przez długie lata grillowania. Pamiętaj również o zachowaniu ostrożności podczas czyszczenia i grillowania na rusztach. Dzięki odpowiedniej konserwacji będziesz mógł cieszyć się wyjątkowymi doświadczeniami grillowania i smakiem aromatycznych potraw na żeliwnych rusztach przez wiele sezonów.

Pamiętaj, że odpowiednia konserwacja to inwestycja w długotrwałe i satysfakcjonujące doświadczenia kulinarne na Twoim grillu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *