pasja, Porady, przepisy, Weber

Wędzenie na grillu – co powinniśmy wiedzieć?

wędzenie na grillu

Uwolnij aromaty i smaki dymu i drewna i zacznij wędzenie na grillu. Jeśli chcesz ulepszyć swoją umiejętności przyrządzania dań z mięsem, wędzenie jest tym, czego potrzebujesz. Chcieliśmy udostępnić ten przydatny poradnik wędzenia mięsa dla tych, którzy chcą nauczyć się korzystać z obecnego grilla lub wędzarni!

W tym artykule przyjrzymy się jak wędzić na grillu, jakie drewno będzie się do tego nadawać oraz kilka trików, które wzbogacą nasze wędzarnicze przygody.

Wędzenie na grillu – po co wędzimy?

wędzenie po co wędzimy

Wędzenie to technika kulinarna, która wykorzystuje dym do nadawania mięsom i innym potrawom wyjątkowego smaku oraz aromatu. Proces ten ma również wpływ na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Wędzenie na grillu można przeprowadzać na różnych rodzajach grilli, zarówno węglowych, jak i gazowych. Kluczem do sukcesu jest użycie odpowiedniego rodzaju drewna, które nadaje potrawom charakterystyczny smak.

Wędzenie mięsa jest jak sztuka. Naprawdę, wędzenie mięsa jest niełatwą sztuką. Jak każda umiejętność, opanowanie rzemiosła wymaga czasu, cierpliwości i praktyki. Gdy to zrobisz, już nigdy nie wrócisz do grillowania w stary sposób. Mając to na uwadze, przejdźmy do podstaw wędzenia mięsa.

Jakie rodzaje drewna nadadzą się do wędzenia na grillu?

jakie rodzaje drewna do wędzenia

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna do wędzenia na grillu ma istotny wpływ na smak potrawy. Możemy przygotować swoje własne zrębki z posiadanego drewna lub użyć gotowych paczek jak chociażby te wiórki wiśniowe, które znajdziemy w specjalistycznych sklepach takich jak grillenagaz.pl.

Oto kilka popularnych rodzajów drewna, które świetnie sprawdzają się podczas wędzenia:

 1. Dąb:

  • Smak: Silny, dębowy smak.
  • Najlepiej do: Wołowina, wieprzowina, kiełbaski.
 2. Hikora:

  • Smak: Intensywny, słodki i lekko pikantny.
  • Najlepiej do: Wieprzowina, drób, kiełbaski, wołowina.
 3. Wiśnia:

  • Smak: Słodki, lekko kwaśny.
  • Najlepiej do: Drób, indyk, wieprzowina.
 4. Jabłoń:

  • Smak: Delikatny, owocowy.
  • Najlepiej do: Drób, wieprzowina, ryby.
 5. Klon:

  • Smak: Delikatny, lekko słodki.
  • Najlepiej do: Drób, wieprzowina, ryby.
 6. Jadłoszyn:

  • Smak: Intensywny, słodki, z nutą orzechową.
  • Najlepiej do: Wołowina, drób, wieprzowina.
 7. Cedr:

  • Smak: Subtelny, cytrusowy.
  • Najlepiej do: Ryby.
 8. Orzech włoski:

  • Smak: Bogaty, lekko słodki.
  • Najlepiej do: Drób, wieprzowina, ryby.
 9. Drewno kokosowe:

  • Smak: Łagodny, delikatny.
  • Najlepiej do: Ryby, drób, wieprzowina.

Pamiętaj, aby dopasować rodzaj drewna do rodzaju mięsa, które przygotowujesz, oraz do swoich preferencji smakowych.

Eksperymentowanie z różnymi rodzajami drewna pozwoli odkryć ulubione kombinacje smakowe na Twoim grillu. Co ciekawe, do wędzenia można użyć także profesjonalnych pelletów do grillowania i wędzenia – znajdziemy nawet dedykowane skrzynki wędzarnicze na pellety.

Jak przygotować drewno do wędzenia?kawałki drewna do wędzenia

Przygotowanie drewna do wędzenia jest kluczowym krokiem, który wpływa na ostateczny smak potrawy. Oto kroki, jakie należy podjąć, aby właściwie przygotować drewno do wędzenia na grillu:

1. Wybierz Odpowiednie Drewno:

 • Wybierz drewno odpowiednie dla rodzaju mięsa, które chcesz wędzić. Popularne opcje to dąb, hickory, wiśnia, jabłoń czy mesquite. Każde drewno nadaje unikalny smak potrawie.

2. Krojenie na Kawałki:

 • Kup drewno w postaci kawałków, które są odpowiednie do użycia w grillu. Drewno powinno być przycięte do mniejszych kawałków, o długości 15-20 cm.

3. Namoczenie w Wodzie:

 • Namocz drewno przez co najmniej 30 minut przed użyciem. Mokre drewno dłużej wydziela dym, co pozwoli uzyskać intensywniejszy smak.

4. Odsączenie i Osuszenie:

 • Po namoczeniu, odsącz nadmiar wody. Drewno powinno być wilgotne, ale nie mokre. Nadmierna wilgoć może powodować, że drewno długo się pali zamiast wytwarzać dym.

5. Użycie Wędzarni lub Pudełka do Wędzenia:

 • Umieść drewno w specjalnej wędzarni lub pudełku do wędzenia na grillu. Wędzarnie i pudełka pozwalają na kontrolowane uwalnianie dymu.

6. Ustal Ilość Drewna:

 • Dawkuj ilość drewna w zależności od tego, jak intensywny smak dymu chcesz uzyskać. Zbyt duża ilość drewna może przytłoczyć potrawę.

7. Monitoruj Temperaturę:

 • Staraj się utrzymać stabilną temperaturę w wędzarni. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że drewno zacznie płonąć zamiast wędzić.

8. Eksperymentuj z Kombinacjami:

 • Eksperymentuj z różnymi rodzajami drewna i ich kombinacjami, aby odkryć ulubione smakowe połączenia.

Wskazówka:

Pamiętaj, że umiar jest kluczowy. Za duża ilość dymu może przytłoczyć potrawę. Dobre przygotowanie drewna do wędzenia to klucz do osiągnięcia perfekcyjnego smaku wędzonego dania na grillu

Jakie mięso będzie najlepsze do wędzenia?

jakie mięso do wędzenia

Mięso każdego rodzaju może być wędzone. Najlepsze do wędzenia są tłuste kawałki mięsa, takie jak łopatka wieprzowa i żeberka. Ponieważ proces wędzenia może odwadniać niektóre rodzaje mięsa, wysoka zawartość tłuszczu w żebrach i łopatce wieprzowej pomaga utrzymać je wilgotne, miękkie i aromatyczne.

Większe i chudsze kawałki, takie jak karkówka, stek porterhouse i pieczenie, są idealne do nasycania dymem przez dłuższy czas. Mniejsze, cieńsze kawałki, takie jak filety rybne i stek z polędwicy, są wzbogacane o nutę smaku dymu z krótszym czasem wędzenia.

Jak przygotować mięso do wędzenia?

jak przygotować mięso do wędzenia

Przed wędzeniem natrzyj, dopraw lub nastrzyknij mięso(do tego na pewno przyda się jakaś strzykawka do marynat).

Sposób przygotowania mięsa do wędzenia zależy od rodzaju mięsa i osobistych preferencji.

Podczas gdy wysokiej jakości stek wymaga jedynie natłuszczenia olejem oraz odrobiny soli i pieprzu, inne mięsa wymagają więcej uwagi.

Na przykład, wędząc żeberka, usuń membranę ze spodniej strony i natrzyj obie strony rubem na sucho. Do dużych kawałków mięsa można nastrzykiwać masło, zioła, bulion wołowy lub drobiowy, aby dodać smaku i zachować soczystość, szczególnie podczas długiego wędzenia.

Jak zachować wilgotność mięsa podczas wędzenia?

Podczas wędzenia spryskaj, polej lub zawiń mięso w papier rzeźniczy. Użyj tych metod podczas wędzenia mięsa, aby stworzyć barierę, która chroni soki bez blokowania wlotu dymu.

Spryskaj płynami, takimi jak sok owocowy, ocet jabłkowy lub oliwa z oliwek, ze składnikami takimi jak sos Worchester i sos sojowy dodanymi w celu zmiany smaku podczas wędzenia, aby zachować wilgotność.
Posmaruj ulubionym sosem barbecue, aby dodać warstw smaku, zachowując jednocześnie wilgotność i delikatność mięsa.

Zawiń w papier rzeźniczy lub w folię aluminiową, aby zachować wilgotność, a jednocześnie pozwolić dymowi przedostać się przez powierzchnię mięsa, aby uzyskać wędzony smak.
Możesz umieścić dużą aluminiową pojemnik z wodą pomiędzy mięsem a ogniem, aby wytworzyć parę i ugotować mięso w wilgotnym, dymiącym ogniu.

Wskazówka: Używanie miski na wodę może zwiększyć kondensację pod pokrywą wędzarni. Dodając przyprawy, piwo lub wino do miski z wodą, można dodać do potrawy dodatkową warstwę smaku.

Kupno wędzarni czy wędzenie na grillu?

Teraz kiedy przekonałem Cię do rozpoczęcia wędzenia mięsa, być może zastanawiasz się, czy powinieneś zainwestować w wysokiej klasy wędzarnię.

Faktem jest, że możesz osiągnąć dobre rezultaty przy użyciu obecnego grilla, bez względu na to, czy jest on gazowy, czy węglowy. To pozwoli Ci cieszyć się smakiem, jednocześnie oszczędzając na najlepszej kombinacji grilla i wędzarni, która wpisuje się w Twój budżet.

Przekonasz się, że doskonałe wędzenie nie wymaga specjalistycznego sprzętu – to sztuka, która wymaga wprawy, wiedzy i doświadczenia.

Wędzenie na grillu węglowym – Jak wędzić na grillu węglowym?wędzenie na grillu węglowym

Jeśli dopiero szukasz porządnego grilla węglowego, sprawdź serie grilli węglowych Master-Touch od Webera – doskonałe grille węglowe najwyższej jakości, które ułatwią Ci grillowanie, jak i wędzenie.

Jeśli masz już swój sprawdzony grill węglowy to najlepiej, żeby miał swoją pokrywę, a konfiguracja wykorzystania go jako wędzarni jest stosunkowo prosta. Oto jak najlepiej to zrobić:

 1. Najpierw ułóż węgle na jednej stronie.
 2. Po drugiej stronie umieść miskę ociekową.
 3. Rozpal węgle i doprowadź je do odpowiedniej temperatury.
 4. Połóż warstwę zrębków drzewnych na węglach.
 5. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, umieść warstwę płynu w misce ociekowej, aby wspomóc proces wędzenia. (Wskazówka: jeśli czujesz się nieco pewniej, możesz dodać soku jabłkowego, aby dodać odrobinę słodyczy do mięsa. W przeciwnym razie wystarczy woda!)
 6. Gdy węgle się wypalą, a drewno się rozgrzeje, połóż mięso na boku, nad miską ociekową.
 7. Na koniec zamknij pokrywę, pozostawiając ją lekko uchyloną, aby umożliwić wentylację (dym powinien powoli ulatniać się).

Wędzenia na grillu gazowym – Jak wędzić na grillu gazowym?

skrzynka do wędzenia

Nie ważne, czy dysponujesz niewielkim dwupalnikowym grillem gazowym, czy potężnym monstrualnym modelem z sześcioma palnikami, proces nadawania aromatu dymu podczas wędzenia na grillu gazowym będzie wyglądał inaczej niż opisany powyżej w kontekście grillowania na węglu drzewnym.

Z racji tego, że nie można umieszczać zrębków bezpośrednio na palnikach, konieczne jest umieszczenie w specjalnej skrzynce wędzarniczej, która znajdzie się bezpośrednio nad płomieniami. Najlepiej, jeśli zrębki są rozmieszczone tylko po jednej stronie grilla.

Dla osiągnięcia najwyższej jakości rezultatów z wędzenia na grillu gazowym rozgrzej cały piekarnik grilla, utrzymując wszystkie palniki na wysokich obrotach przez około 20 minut. Ten proces pozwoli na równomierne nagrzanie i sprawi, że cały proces wędzenia będzie znacznie bardziej efektywny.

Po rozgrzaniu wyłącz palniki, które znajdują się po przeciwnym boku od zrębków.

Teraz umieść mięso po przeciwnej stronie od miejsca, gdzie znajdują się zrębki.

Zamknij pokrywę lub pozostaw ją lekko uchyloną, aby zapewnić odpowiednią wentylację podczas procesu wędzenia.

Wędzenie na grillu na pellet

wędzenie na grillu na pellet

Grill na pellety korzysta ze specjalnych granulowanych pelletów drewnianych jako źródła paliwa. Te pellety dostarczane są automatycznie do komory spalania, gdzie są poddawane procesowi spalania, generując dym.

Kontrola temperatury i ilości dostarczanych pelletów odbywa się elektronicznie, co umożliwia precyzyjne dostosowanie warunków wędzenia i  przez to wędzenie na grillu na pellet jest bajecznie proste.

Zalety Wędzenia na Grillu na Pellet:

 1. Łatwość Obsługi:
  • Automatyczne dostarczanie pelletów i elektroniczna kontrola temperatury sprawiają, że grillowanie na pellety jest niezwykle łatwe nawet dla początkujących.
 2. Precyzyjna Kontrola Temperatury:
  • Możliwość dokładnego ustawienia temperatury pozwala na perfekcyjne wędzenie potraw bez ryzyka nadmiernego przesuszenia czy niedogotowania.
 3. Różnorodność Smaków:
  • Dostępność różnych rodzajów pelletów drewnianych umożliwia eksperymentowanie z różnymi smakami dymu, co wpływa na ostateczny smak potrawy.
 4. Uniwersalność:
  • Grille na pellety doskonale sprawdzają się do różnych rodzajów mięsa, ryb, warzyw i innych potraw, oferując szeroką gamę możliwości kulinarnej kreacji.
 5. Czystość i Efektywność:
  • Dzięki spalaniu pelletów w specjalnej komorze wędzenie na grillu na pellet jest efektywne i generuje minimalną ilość popiołu.

Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artukułu o pellecie i  grillach na pellet.

Wentylacja podczas wędzenia – Dlaczego przepływ dymu jest tak ważny?

Wędząc mięso, należy koniecznie pozwolić dymowi na cyrkulację i ucieczkę. Nie chcesz, aby wszystko w grillu utknęło w miejscu. W przeciwnym razie uzyskane zostaną suboptymalne wyniki. Kiedy dym gromadzi się zbyt szybko, mięso zaczyna się palić pod wpływem wysokiej temperatury, co oznacza, że będzie miało zwęglony, popielaty smak.

Właściwy poziom wentylacji, czyli jak to się nazywa, przepływu dymu, zależy od wielu czynników. Jeśli zostawisz mały otwór, wszystko powinno być w porządku. Jest to jedna z tych rzeczy, z którymi możesz eksperymentować, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Na grillach gazowych będzie to trudniejsze do uzyskania, jednak bez obaw – większość aromatów i tak zostanie w twoim mięsiwie. Jednak właśnie z tego powodu istnieją dedykowane wędzarnie – dla usprawnienia tego cudownego procesu obróbki termicznej i poddaniu go całkowitej kontroli.

Wędzarnia gazowa – doskonała alternatywa dla wędzenia tradycyjnego

wędzarnia gazowa broil king smoke

Wędzarnia gazowa to innowacyjne rozwiązanie, które otwiera nowe możliwości dla miłośników wędzenia. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod, umożliwiając uzyskanie wyjątkowego aromatu dymu w prosty i efektywny sposób.

Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury i łatwości obsługi, wędzarnie gazowe stają się ulubionym narzędziem dla tych, którzy cenią sobie wyrafinowany smak potraw przy jednoczesnym zachowaniu wygody i nowoczesności.

W szczególności polecamy wędzarnie gazową Broil King Smoke, która jest wyposażona w doskonały system wentylacyjny oraz w zestawie posiada wszelkie niezbędne do wędzenia akcesoria.

Spróbuj swoich sił z wędzeniem na grillu – kilka prostych przepisów do wypróbowania:

Wędzone Skrzydełka Kurczaka:

wędzone skrzydełka z kurczaka

Składniki:

Przygotowanie:

 1. Skrzydełka posól, popieprz i oprósz papryką w proszku.
 2. Wędź na grillu na wiórkach lub pellecie jadłoszynowym przez około 1-1,5 godziny, utrzymując temperaturę na poziomie 110-120°C.
 3. Odkryj nowy wymiar smaku, delektując się aromatem dymu i soczystością kurczaka.

Do tego przepisu przyda Ci się także specjalny wieszak, który możesz wykorzystać do wędzenia i pieczenia elementów kurczaka.

Wędzony Ananas z Cynamonem:

wędzony ananas

Składniki:

 • Kawałki ananasa
 • Cynamon
 • Syrop klonowy
 • Wiórki jabłkowe

Przygotowanie:

 1. Posyp kawałki ananasa cynamonem i skrop syropem klonowym.
 2. Wędź na grillu, wykorzystując do tego wiórki jabłkowe, przez około 30 minut w umiarkowanej temperaturze.
 3. Podawaj jako aromatyczną przekąskę lub dodatek do deserów.

Eksperymentuj z różnymi smakami pelletów i składników, dostosowując czas wędzenia do rodzaju potrawy.

Wędzony łosoś z Koperkowo-czosnkowym Dipem:

łosoś wędzony

 • Składniki:
  • Filet łososia
  • wiórki wiśniowe
  • Sok z cytryny
  • Posiekany koper
  • Czosnek świeży lub granulowany
  • Jogurt naturalny
  • Sól i pieprz
 • Przygotowanie:
  1. Wędź filet łososia na wiórkach wiśniowych dla delikatnego smaku dymu.
  2. Skrop łososia sokiem z cytryny i posyp solą i pieprzem.
  3. Przygotuj dip z jogurtu greckiego, koperku, czosnku, soli i pieprzu. Podawaj razem z wędzonym łososiem.

Kolejnym ciekawym sposobem na wzbogacenie smaku ryby, w szczególności łososia będzie wykorzystanie klonowej deski do grillowania.

Jak możesz się przekonać, wędzenie na grillu to sztuka, która otwiera przed tobą niekończące się kulinarne możliwości!

A jeśli jeszcze nie masz grilla, który pozwoli Ci otworzyć się na świat niezwykłych grillowanych i wędzonych smaków, zajrzyj do naszego sklepu i wybierz sobie sprzęt, który będzie Ci towarzyszył przez wiele lat udanego grillowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *