Porady

Metody Grillowania – Odkryj nowe sposoby na doskonałe smaki podczas grillowania gazowego w 2024!

Metody grillowania

Jeśli kochacie grillować i chcielibyście wzbogacić swoje chwile spędzone z grillem, poznajcie podstawowe metody grillowania.

Sprawdzamy, jak rozwinąć swoje grillowe umiejętności korzystając z różnych metod grillowania, a także wykorzystując akcesoria do tworzenia nowych, niezapomnianych smaków.

Metody grillowania, grillowanie gazowe i nie tylko

metody grillowania grillowanie gazowe na grillu u góry napis ze strzałką metoda pośrednia na dole strzałka z napisem metoda bezpośrednia

Metody grillowania odnoszą się do obróbki termicznej przygotowywanych potraw, a zatem wyróżniamy dwie główne metody grillowania: w niższych temperaturach – pośrednią oraz w wysokiej temperaturze bezpośrednią.

Oczywiście to tylko metody związane z temperaturą, gdy dołożymy do tego kreatywne wykorzystanie przeróżnych akcesoriów, zamienimy swojego grilla w prawdziwy uniwersalny przyrząd kuchenny, na którym przygotujemy tyle różnych ciekawych dań, ile znajdziemy pomysłów. Możemy wykorzystać ogrom pomocy, które przynoszą nam producenci grilli.

Do metod gazowego grillowania możemy zaliczyć też wędzenie, czyli nadawanie aromatów przy pomocy dymu. Na grillu węglowym będzie to proces naturalny, uzyskany przy spalaniu węgla, na grillu gazowym najłatwiej będzie wykorzystać dodatkową skrzynkę, w której umieścimy kawałki drewna, tak aby wydobyć z nich dym podwędzający potrawy.

Grillowanie bezpośrednie

metody grillowania gazowego - metoda bezpośrednia, kiełbaski i karkówka grillowane nad ogniem

metoda bezpośrednia

Metoda bezpośrednia odbywa się wtedy, gdy pieczemy jedzenie bezpośrednio na ogniu. Jest to typowa metoda wykorzystywana na grillu, podobnie działa też smażenie na patelni. Tę metodę stosujemy głównie do kawałków mniejszych, które upieką się w czasie do 30-40 minut takich jak kiełbaski, karkówka, schab w plastrach, kaszanka, krewetki, steki, wszelkie kotlety i burgery.

Grillując metodą bezpośrednią, po prostu odpalamy grilla na największą moc palników, bądź też rozsypujemy rozżarzony brykiet na całej powierzchni grilla węglowego i wrzucamy jedzenie na ruszt, dając mu możliwość złapania temperatury bezpośrednio od rozgrzanego paliwa. Warto pilnować, aby skapujący tłuszcz nie wzniecił ognia, który przypali nam żywność.

Chociaż jak wiemy, niektórzy bardzo lubią mocno zwęglone kawałki z grilla 🙂

Grillowanie pośrednie

metoda pośrednia

metoda pośrednia

Metoda pośrednia, zwana też konwekcyjną to sposób przygotowania jedzenia, w którym nie ma ono bezpośredniej styczności z źródłem ciepła, a ogrzewa je krążące wewnątrz piekarnika powietrze. Uzyskamy ją bez problemu na każdym grillu gazowym, a także na solidnych grillach węglowych z przykrywką.

Przygotujemy w ten sposób większe kawałki mięsa takie jak żeberka, pieczenie, kurczaki, indyki czy kaczki w całości.

Idealnym wykorzystaniem tej metody jest także podgrzewanie gotowych już potraw, tak aby były ciepłe, jednak nie złapały nadmiernej temperatury.

Metoda 50/50 – połączenie metody pośredniej i bezpośredniej

Ten sposób zakłada, że dzielimy grilla na dwie strefy. Jedna z otwartym ogniem, nagrzewa całość i możemy skorzystać z niej do bezpośredniego pieczenia jedzenia. Druga dostaje temperatury dzięki nagrzewaniu na pierwszej strefie i służy do pieczenia pośredniego potraw wymagających dłuższej, acz delikatniejszej obróbki termicznej.

Warto wziąć pod uwagę taki podział przy wybieraniu grilla gazowego i wybierać modele z trzema, a najlepiej czterema palnikami, dzięki czemu łatwiej będzie nam wydzielić na grillu konkretne strefy ciepła.

Dla jeszcze większej dokładności polecamy wykorzystać bezprzewodowy termometr, który podpowie nam dokładną temperaturę wyznaczonej sfery, a także poinformuje nas o stopniu wypieczenia naszych potraw. Jest to jedno z najlepszych akcesoriów, jakie możemy posiadać w kuchni, nie tylko podczas grillowania.

Metody grillowania gazowego niekonwencjonalne – wykorzystaj moc akcesoriów!

Wejdź na nowe tereny smakowe, wybierając odpowiednie dodatki, które wzmocnią smak twoich specjałów. Upiecz pyszną i chrupiącą pizzę przy pomocy kamienia, dodaj aromatu rybom, używając  specjalnej deski klonowej bądź cedrowej. Upiecz pyszne żeberka dzięki metodzie pośredniej i ułatw sobie to zadanie, wykorzystując stojak do pieczenia, czy też przygotuj całego kurczaka w piwie, używając stojaka do kurczaka z brytfanną.

Nie wspominając już pełni możliwości, jaką dają nam żeliwne naczynia takie jak garnki, kociołki czy płyty. Gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie – wszystko to ułatwią nam odpowiednie akcesoria. Tak jak często powtarzamy – ogranicza nas tylko wyobraźnia. To, czy stworzymy pyszną pieczeń z jagnięciny, wypieczemy pyszny chlebek czy bułeczki, przygotujemy malownicze burgery niczym z okładki magazynu kulinarnego to kwestia naszych upodobań i inspiracji.

W nowoczesnych grillach bardzo często znajdziemy rożen – ułatwi nam on zdecydowanie przygotowanie większych kawałków mięsa w ciekawy sposób, może nawet zrobimy dzięki niemu własny domowy kebab?

Grillowanie na rożnie

grillowanie na rożnie

Zestaw rożna w grillu broil king

Grillowanie na rożnie to jedna z najstarszych i najbardziej tradycyjnych metod przygotowywania potraw na gazowym grillu. Ta technika grillowania pozwala na równomierne i powolne smażenie mięsa, co nadaje mu wyjątkowy smak i konsystencję.

Jak przebiega proces grillowania na rożnie? Kilka podstawowych kroków:

 1. Przygotowanie Mięsa: Pierwszym krokiem jest przygotowanie mięsa. Może to być mięso z kurczaka, jagnięciny, wieprzowiny, kaczki, lub nawet całego prosiaka, w zależności od preferencji. Mięso jest krojone lub nakłuwane na rożen, co pozwala na równomierne smażenie.
 2. Marynowanie i Przyprawianie: Mięso jest często wcześniej marynowane lub przyprawiane. Marynaty mogą być na bazie oleju, oliwy z oliwek, ziołach, przyprawach, czosnku, cytrynie lub jogurcie. To pozwala mięsu nabrać aromatycznych smaków i staje się bardziej soczyste.
 3. Montaż na Rożnie: Mięso jest następnie nawlekane na specjalny rożen, który jest długim metalowym prętem. Ważne jest, aby umieścić mięso równomiernie na rożnie, aby zapewnić równomierne smażenie.
 4. Rozgrzewanie grilla: Grill jest rozgrzewany do odpowiedniej temperatury, a rożen jest umieszczany nad ogniem lub nad gorącymi węglami. Niektóre rożna wyposażone są w mechanizmy obracające, co ułatwia równomierne smażenie.
 5. Powolne Smażenie: Mięso obraca się powoli nad ogniem lub węglami. Proces ten może trwać od kilku godzin do nawet kilkunastu godzin, w zależności od rodzaju mięsa i rozmiaru kawałka.
 6. Dodatkowe Aromaty: W trakcie grillowania na rożnie można również dodawać aromatyczne elementy, takie jak gałęzie ziołowe, które unoszą się nad mięsem, nadając mu dodatkowy smak.
 7. Monitoring Temperatury: Ważne jest, aby monitorować temperaturę mięsa podczas grillowania na rożnie. Termometr do mięsa może być użyteczny, aby upewnić się, że mięso jest odpowiednio smażone i bezpieczne do spożycia.
 8. Podawanie: Po ugotowaniu mięso jest zdejmowane z rożna, krojone na kawałki i podawane. Może być serwowane z różnymi dodatkami, takimi jak sosy, pieczywo, warzywa lub sałatki.

Grillowanie na rożnie to nie tylko metoda przygotowywania wyjątkowo smacznych dań mięsnych, ale także świetny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Proces grillowania na rożnie może być rytuałem, który łączy i dostarcza niezapomnianych doświadczeń kulinarnych.

Wędzenie

wędzenie

wędzenie

Wędzenie metoda przygotowywania i konserwowania żywności, która polega na wystawianiu jej na dym, aby nadać jej charakterystyczny smak i zapobiec psuciu się. Kilka podstawowych informacji na temat wędzenia:

 1. Cel Wędzenia: Wędzenie ma na celu dodać smak potrawie i zwiększyć jej trwałość, zakonserwować ją. Dym, który jest wytwarzany podczas wędzenia, zawiera substancje chemiczne i związki fenolowe, które nadają potrawom charakterystyczny smak i aromat. Ponadto, dym działa jak konserwant, opóźniając proces rozkładu żywności.
 2. Rodzaje wędzenia: Istnieją różne rodzaje wędzenia, w tym:
  • Zimne wędzenie: Wędzenie w niskiej temperaturze (zazwyczaj poniżej 30°C) przez dłuższy czas. Jest używane głównie do wędzenia ryb, wędlin, sera i innych delikatnych produktów spożywczych.
  • Ciepłe wędzenie: Wędzenie w wyższej temperaturze, co skraca czas przygotowania potrawy. Jest często stosowane do wędzenia mięsa jak szynka czy kiełbasa.
 3. Proces wędzenia: Wędzenie odbywa się w specjalnych urządzeniach zwanych wędzarniami. Wędzarnie mogą być napędzane drewnem, węglem drzewnym, brykietami, gazem lub prądem elektrycznym. Podczas wędzenia, drewno lub węgiel drzewny zostaje podpalone, a dym i gorące powietrze przepływają przez komorę wędzenia, gdzie potrawa jest umieszczana na ruszcie. Dym osadza się na powierzchni żywności, nadając jej smak i aromat.
 4. Ruszt i haki w wędzarni: Podstawowym elementem wędzenia jest ruszt, na którym kładziemy żywność. Ruszt jest umieszczany wewnątrz wędzarni, która jest szczelnie zamkniętą komorą, aby dym nie uciekał na zewnątrz. Popularną metodą jest też podwieszanie na hakach lub linkach przygotowanej żywności bezpośrednio nad dymem.
 5. Typy drewna: Wybór rodzaju drewna ma duże znaczenie dla smaku potrawy. Do wędzenia używane jest wyłącznie drewno z drzew liściastych takie jak dąb, jabłoń, buk czy wiśnia. Różne gatunki nadają potrawie odmienne aromaty i smaki.
 6. Czas wędzenia: Czas trwania procesu wędzenia zależy od rodzaju potrawy i preferencji smakowych. Wędzenie może trwać od kilku godzin do kilku dni.
 7. Bezpieczeństwo żywności: Wędzenie jest procesem konserwacji żywności, ale należy zachować ostrożność, aby uniknąć zatrucia pokarmowego. Wędzone potrawy powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, a mięso powinno być starannie przygotowane przed wędzeniem. Często pasjonaci wędzenia decydują się na wyparzanie bądź gotowanie uwędzonych wcześniej potraw.

Wędzenie to nie tylko metoda przygotowywania żywności, ale także sztuka, która pozwala na eksperymentowanie z różnymi rodzajami drewna i przypraw, aby uzyskać unikalne smaki. Jest to popularna technika w grillowaniu i kuchni regionalnej, która pozwala na przygotowanie wyjątkowych potraw.

Więcej i dokładniej o wędzeniu przeczytasz w naszym najnowszym wpisie o wędzeniu.

Sear zone w grillach Weber

sear zone

Sear zone w grillu gazowym Weber Genesis

Sear Zone to specjalna strefa na grillach Weber, która została zaprojektowana do intensywnego i krótkotrwałego grillowania przy wysokich temperaturach. Sear Zone jest często wyposażona w ceramiczne palniki lub palniki gazowe o wyższej mocy niż pozostałe palniki na grillu. Jej głównym celem jest tworzenie idealnych warunków do przygotowywania steków, burgerów i innych mięsnych potraw, które wymagają krótkiego, intensywnego grillowania, aby uzyskać soczysty środek i chrupiącą skórkę na zewnątrz.

Oto kilka cech Sear Zone na grillach Weber:

 1. Wysoka temperatura: Sear Zone osiąga bardzo wysokie temperatury, często przekraczające 400-450 stopni Celsjusza). Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne zamknięcie mięsa, co pomaga zatrzymać sok i smak wewnątrz.
 2. Siatka do grillowania: Na Sear Zone zwykle znajduje się specjalna siatka do grillowania, która jest wyjątkowo cienka, aby umożliwić bezpośredni kontakt między mięsem a źródłem ciepła. Dzięki temu możliwe jest tworzenie charakterystycznych, równomiernych grillowych pasków na mięsie.
 3. Szybkie grillowanie: Sear Zone umożliwia szybkie grillowanie potraw. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz uzyskać idealne steki, które są w środku soczyste, a na zewnątrz mają chrupiącą skórkę.
 4. Precyzyjna kontrola temperatury: Dobre grille gazowe Weber z sear zone pozwalają na precyzyjne kontrolowanie temperatury w tej strefie, co jest istotne do osiągnięcia pożądanych efektów grillowania.
 5. Wielofunkcyjność: Sear Zone nie służy tylko do grillowania steków. Możesz używać jej do szybkiego przygotowywania innych potraw, takich jak krewetki, warzywa grillowane lub placki ziemniaczane.

Sear Zone to przydatna funkcja  szczególnie dla miłośników grillowania steków, którzy cenią intensywny smak i chrupiącą konsystencję potraw mięsnych. Jest to doskonałe rozwiązanie, aby uzyskać efekt chrupiącej otoczki na mięsie, który nadaje potrawom wyjątkowy smak i wygląd.

Kuchenka boczna w grillu gazowym

kuchenka boczna

kuchenka boczna w grillu gazowym

Kuchenka boczna (czasem zwana palnikiem bocznym) to dodatkowy palnik umieszczony z boku grilla. Jest to popularna funkcja w grillach gazowych, która ma wiele zastosowań i pozwala na przygotowywanie różnych potraw jednocześnie. Oto kilka cech charakterystycznych kuchenki bocznej w grillu:

 1. Dodatkowe źródło ciepła: Kuchenka boczna to dodatkowy palnik, który działa niezależnie od głównego źródła ciepła w grillu. To oznacza, że ​​możesz używać jej do gotowania, smażenia, podgrzewania lub przyrządzania potraw, niezależnie od tego, co robi się na głównym ruszcie.
 2. Wszechstronność: Kuchenka boczna jest wszechstronna i może być używana do różnych celów. Możesz na niej przyrządzać sosy, gotować zupy, dusić warzywa, smażyć potrawy w garnkach lub patelniach i wiele innych.
 3. Synchronizacja potraw: Dzięki kuchence bocznej możesz synchronizować przygotowywanie potraw. Na przykład, jeśli grillujesz steki na głównym ruszcie, możesz jednocześnie przygotowywać sos lub dusić warzywa na kuchence bocznej.
 4. Szybkie przygotowanie dodatków: Kuchenka boczna umożliwia szybkie przygotowywanie dodatków do potraw grillowanych. Na przykład, możesz smażyć cebulę, pieczarki lub paprykę jako dodatek do burgerów lub kiełbasek.
 5. Regulacja temperatury: Dobre grille z kuchenką boczną pozwalają na regulację temperatury, co jest istotne do przygotowywania różnych potraw. Możesz dostosować płomień do swoich potrzeb.

Kuchenka boczna w grillu to praktyczna funkcja, która zwiększa funkcjonalność grilla i pozwala na kreatywne gotowanie na świeżym powietrzu. Jest szczególnie przydatna podczas grillowania na zewnątrz, gdy potrzebujesz dostępu do różnych źródeł ciepła i miejsca do przygotowywania dodatkowych potraw.

Kuchenka boczna na podczerwień

kuchenka boczna na podczerwień

kuchenka boczna na podczerwień w grillu gazowym

Kuchenka na podczerwień to rodzaj urządzenia kuchennego, które wykorzystuje promieniowanie podczerwone do gotowania potraw. Działa to na zasadzie podgrzewania potraw poprzez emisję promieniowania podczerwonego, które wchodzi w reakcję z substancjami w potrawach, rozgrzewając je. Oto kilka cech charakterystycznych kuchenek na podczerwień:

 1. Szybkość działania: Kuchenki na podczerwień są znane z szybkości działania. Promieniowanie podczerwone jest przekazywane bezpośrednio na potrawy, co pozwala na błyskawiczne podgrzewanie i gotowanie.
 2. Wysoka temperatura: Te kuchnie mogą osiągać bardzo wysokie temperatury, co jest idealne do smażenia, grillowania i zapiekania potraw. Dzięki temu potrawy często uzyskują chrupiącą skórkę na zewnątrz i soczysty środek.
 3. Energooszczędność: Dzięki szybkiemu działaniu i skoncentrowanemu źródłu ciepła, kuchenki na podczerwień są często bardziej energooszczędne niż tradycyjne kuchenki elektryczne lub gazowe.
 4. Precyzyjna kontrola temperatury: W niektórych modelach kuchenek na podczerwień można precyzyjnie kontrolować temperaturę, co pozwala na dokładne przygotowywanie różnych potraw.
 5. Wszechstronność: Kuchenki na podczerwień są wszechstronne i mogą być używane do różnych rodzajów gotowania, w tym pieczenia, smażenia, grillowania, opiekania i rozmrażania.
 6. Brak tłuszczu: Gotowanie na podczerwień często nie wymaga dodawania dodatkowego tłuszczu, co może być korzystne dla tych, którzy starają się ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu.
 7. Łatwość czyszczenia: Wiele kuchenek na podczerwień ma gładkie, nieklejące się powierzchnie, co ułatwia czyszczenie po użyciu.

Kuchenki na podczerwień znajdują zastosowanie w wielu kuchniach, zarówno domowych, jak i profesjonalnych. Mogą być wykorzystywane do przygotowywania różnych potraw, włączając w to pieczenie pizzy, grillowanie mięsa, smażenie frytek i wiele innych. Ich szybkość działania i precyzyjna kontrola temperatury czynią je atrakcyjnym wyborem dla wielu kucharzy.

Metody grillowania – grillowanie gazowe w pigułce

Grillowanie to nieustanna zabawa i przyjemność, doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i przygotowanie pysznego jedzenia. Znając różne metody grillowania i  ich zastosowanie, a także wykorzystanie przeróżnych dodatków i akcesoriów, pozwoli wam na odkrycie nowych wymiarów smakowych i kreatywności w przygotowaniu jedzenia. Warto znać możliwości naszego sprzętu, tak aby zawsze przygotowywać najlepsze możliwe potrawy, a każde grillowanie było nową wspaniałą przygodą która rozwija nasze zdolności.

Bez względu na to którą metodę preferujecie, każda metoda ma swoje wady i zalety i ważne aby czas spędzony podczas grillowania był dla nas przyjemny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *