pasja, przepisy

Ziemniaczki z grilla. Wszystko o pieczonych ziemniakach z grilla. 4 Pyszne przepisy.

pieczone ziemniaki - ziemniaczki z grilla

Wielkimi krokami zbliża się jesień, dni stają się coraz chłodniejsze i krótsze. Sezon grillowy powoli dobiega końca, jednak końcówka lata i  jesień to idealna pora na ziemniaczki z grilla, bądź ziemniaczki z ogniska!

Pieczone ziemniaki z grilla lub ogniska to pyszny sposób na przyrządzenie tego bulwiastego warzywa. Przeglądając Internet, natrafiliśmy na ciekawą kampanię o ziemniakach i postanowiliśmy dołączyć nasze wparcie, jako że jesteśmy wielkimi fanami tego pysznego źródła węglowodanów.

Ziemniaki, kartofle, pyry czy też bulwy to wszechstronny składnik kuchni, który można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Jednym z wyjątkowych i smakowitych sposobów jest grillowanie ziemniaków. Ognisko i grill dodaje im niepowtarzalnego aromatu i chrupiącej tekstury. W tym artykule odkryjemy różnorodne pomysły na grillowanie tych pysznych warzyw oraz podpowiemy, jak stworzyć wyjątkowe przysmaki dla siebie i swoich gości.

Grillowanie kartofli to nie tylko pyszne doświadczenie, ale także sposób na wzbogacenie tradycyjnych potraw o nowe smaki. Pyry zyskują chrupiącą skórkę, mając miękkie i delikatne wnętrze, a ich smak podkreślają subtelne nuty dymu. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz obiad na grillu, czy smakowitą przekąskę, ziemniaczki z grilla są pewnym hitem na stole.

Jak przygotować pieczone ziemniaki?

Pierwszym krokiem do ich przygotowania jest wybór gatunku, który użyjemy.

Występują trzy typy ziemniaków:

pieczone ziemniaki - typy ziemniaków

Różne typy ziemniaków

Typ A

Twarde, znane też jako ziemniaki sałatkowe. Nie rozgotowują się, mają twardą, zwartą strukturę, dzięki temu dobrze się je kroi.

Najpopularniejsze odmiany zaliczane do typu A to: Agata, Annabelle, Almera, Belinda, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon

Typ B

Jest to najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany w sprzedaży typ kulinarny ziemniaków. Miąższ odmian zakwalifikowanych do tego typu, po ugotowaniu pozostaje dość zwięzły, ale pod naciskiem widelca łatwo się rozgniata. Ziemniaki typu B często podaje się do obiadu, ale również wykorzystuje się na purée, kopytka, babki ziemniaczane oraz do zup i smażenia.

Odmiany typu B to : Agria, Arielle, Aruba, Asterix, Augusta, Bellarosa, Bellini, Belmonda, Berber, Bila, Bogatka, Bohun, Bondeville, Carrera, Cyprian, Ditta, Folva, Fresco, Gala, Gwiazda, Ignacy, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Latona, Lavinia, Lilly, Michalina, Oman, Raja, Red Lady, Ramos, Roko, Rosalind, Roxana, Sagitta, Sante, Satina, Stasia, Syrena, Victoria, Zagłoba

Typ C

Ziemniaki typu C są miękkie, łatwo rozgotowują się i rozsypują się po ugotowaniu, a ich miąższ jest lekko suchy. Doskonale nadają się m.in. na placki, frytki, purée i do pieczenia.

Odmiany C : Agnes, Ametyst, Amora, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Etiuda, Etola, Eurostar, Ewelina, Fianna, Finezja, Gawin, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody, Miłek, Mondial, Owacja, Tajfun, Tetyda, Veronie

Występują jeszcze pośrednie typy kulinarne — najczęściej AB i CB.

Warto zwrócić na to uwagę, wtedy będziemy w stanie łatwo określić, jak wykorzystamy dany typ ziemniaka, zależnie od tego, jaką potrawę chcemy stworzyć. Warto też eksperymentować z różnymi dostępnymi gatunkami i wybrać kilka, które najbardziej nam odpowiadają.

W naszym przypadku polecamy głównie ziemniaki typu B i C, niestety kupując ziemniaki w sklepach nie zawsze mamy dostępny typ ziemniaków, a tym bardziej dokładnego rodzaju ziemniaka. Często po prostu nie jesteśmy świadomi tego czy kupujemy Irge, Etiude czy Oberona. Po prostu musimy zadowolić się tym, co jest aktualnie dostępne w naszym sklepie.

Jednak wiedząc jaką strukturę ziemniak ma po ugotowaniu, jesteśmy w stanie określić, jakie będzie jego najlepsze przeznaczenie.

O Batatach słów kilka

batat

bataty

Bardzo popularnym zamiennikiem dla ziemniaków ostatnio jest batat, zwany też słodkim ziemniakiem. Niestety nie każdemu pasuje jego słodki i lekko mdły smak. Co prawda mimo potocznej nazwy i podobieństwa, batat nie jest gatunkiem ziemniaka. Serdecznie polecamy spróbować zamienić kilka razy np. popularne frytki ziemniaczane na frytki z batatów – szczególnie posypane ziołami, są obłędnie pyszne.

Gotowanie ziemniaków

gotowane ziemniaki

gotowane ziemniaki

Przed pieczeniem najlepiej będzie wstępnie ugotować ziemniaki tak, żeby odpowiednio zmiękły. W zależności od wielkości ziemniaków proces gotowania może trwać od 20 minut do nawet godziny.

Według najlepszych szefów kuchni, jeśli chcemy uzyskać jeszcze bardziej chrupiące pieczone ziemniaki bądź frytki, warto moczyć ziemniaki przed ugotowaniem w wodzie z łyżką cukru przez 30 minut. Obieramy ziemniaki, przekrajamy na kawałki, moczymy w wodzie z cukrem. Następnie gotujemy w posolonej wodzie, aż zmiękną.

Oczywiście cały proces namaczania można pominąć i od razu ugotować obrane i opłukane ziemniaki.

Ziemniaki możemy gotować też „w mundurkach” czyli wyszorowane i opłukane z zewnętrznego brudu, bez obierania. Wrzucamy najlepiej całe ziemniaki bądź pokrojone na połówki do osolonej wody i gotujemy na pełnym gazie, po 20-30 minutach sprawdzamy patyczkiem albo widelcem czy już są miękkie.

Tak ugotowane ziemniaki będą idealną bazą do wszystkich ziemniaczanych potraw.

W jakiej temperaturze piec?

Podczas pieczenia ważne jest, aby temperatura była wystarczająca do uzyskania odpowiedniego wypieczenia. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że powierzchnia się zwęgli, co zepsuje smak i teksturę. W zbyt niskiej temperaturze nie osiągniemy chrupkości ani koloru. Najlepiej utrzymywać temperatury od 180 do 220 stopni Celsjusza.

Masło czosnkowe – idealny dodatek do pieczonych ziemniaków

masło czosnkowe

masło czosnkowe

Nic tak nie poprawi smaku ziemniaków, jak idealnie dobrane przyprawy. Jedną z ulubionych metod miłośników kartofli jest przygotowanie masła czosnkowego jako dodatek do pieczonych ziemniaków.

Jak przygotować idealne masło czosnkowe? Zacznijmy od wyboru najlepszego masła.

Oczywiście możemy przygotować masło całkowicie samemu. Ubić je ręcznie lub w maszynie i zdecydowanie byłby to najlepszy wybór. Możemy to zrobić, jeśli mamy dostęp do mleka czy też śmietany prosto z gospodarstwa, ale możemy także użyć tej dostępnej w sklepie śmietanki kremówki, czyli takiej z zawartością 30-36% tłuszczu.

Śmietana do przygotowania masła powinna być w temperaturze pokojowej, dzięki czemu łatwiej będzie się ją ubijać. Z pół litra śmietany powinno się uzyskać ok. 150 g masła.

Do ubicia masła wystarczy nam prosty domowy mikser albo robot kuchenny z możliwością ubijania. Powstanie wtedy maślanka oraz masło, które musimy zebrać.

A jeśli nie interesuje was ubijanie własnego masła, do czego bardzo was zachęcamy, wybierzcie w sklepie masło z minimalną zawartością 82% tłuszczu.

Dobrze, mamy już bazę w postaci masła, co jeszcze będzie potrzebne?

Potrzebujemy:

  • 4 ząbki czosnku
  • świeże zioła
  • sól i pieprz

Masło powinno być miękkie, tak aby łatwiej połączyć je z resztą składników. Zioła siekamy, czosnek przeciskamy przez praskę, bądź też drobno siekamy. Całość ugnieść razem w misce do połączenia w gładką jednolitą masę. Tak przygotowane masło czosnkowe jest gotowe do użycia. Można pozostawić je w misce lub nadać mu kształt np. przy pomocy folii spożywczej i odłożyć do lodówki.

Ziemniaki z ogniska – idealne danie na chłodniejsze wieczory przy ognisku

żar ogniska

żar ogniska – idealne miejsce na pieczone ziemniaki

Coraz chłodniejsze i ciemniejsze wieczory sprawiają, że z przyjemnością rozpalamy ogniska by wspólnie ogrzać się, zjeść pyszną kiełbaskę z ognia, pośpiewać, porozmawiać oraz wrzucić kartofle do żaru. Przygotowane w ognisku posiadają niepowtarzalny smak i aromat głównie dzięki temu, że przechodzą zapachem drewna i dymu z ogniska.

Możemy robić je w skórce jak i po jej obraniu, w folii bądź bez niej. Każdy sposób jest dobry – z pewnością już niejednokrotnie się o tym przekonaliście. Aby zrobić idealne ziemniaki z ogniska, potrzebujecie dobrych warzyw. Najlepsze będą te mniejsze, które upieką się dość szybko. Zwykle na to danie musimy czekać około godziny, w zależności od wielkości kartofli.

Konieczne jest też położenie ich w odpowiednim miejscu. Jeśli wrzucicie ziemniaki do ognia, z pewnością się spalą. Nie mogą być także położone z daleka od ogniska, gdyż wystygły popiół nie będzie w stanie dotrzeć do środka warzyw. Najlepszym sposobem jest zatem rozłożenie ziemniaków wokół ogniska, niedaleko ognia, w popiele. Zakopcie je i czekajcie – nie musicie przewracać ziemniaków czy rozgrzebywać popiołu.

Po godzinie możecie nakłuć bulwę widelcem lub kijkiem, by sprawdzić, czy jest już miękka. Jeśli nie chcecie, by skórka była zabrudzona popiołem, możecie najpierw obłożyć ziemniaki folią do pieczenia. Nie bójcie się – nic jej się nie staje pod wpływem temperatury. Tak przygotowane ziemniaki można zajadać wyłącznie z solą. Jednak będą smakować jeszcze lepiej, gdy położycie na nich masło czosnkowe lub ziołowe.

Gdzie można rozpalić ognisko?

ognisko

ognisko nad jeziorem

Palenie ogniska na terenie zabudowanym jest dozwolone, ale tylko w wyznaczonych do tego obszarach, np. w prywatnym ogrodzie. W wielu miastach powstają też strefy przeznaczone do grillowania. Korzystanie z takich miejsc jest bezpieczne, ale warto zapoznać się z obowiązującym tam regulaminem.

Czy można palić ognisko na swojej działce przy domu? Tak, ale należy uważać i wyznaczyć specjalne do tego miejsce bądź użyć specjalnego paleniska.

Zdecydowanie nie można jednak rozpalać ogniska w lesie ani na łąkach, gdyż jest to zakazane. Wybierając miejsce na ognisko pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku.

Przepisy na Pieczone Ziemniaczki z grilla. Kreatywność na ruszcie z grillenagaz.pl

pieczone ziemniaki

pieczone ziemniaki

1. Połówki ziemniaków z tymiankiem, rozmarynem i masłem czosnkowym:

Będzie potrzebne:

2-3 kg ziemniaków

świeży tymianek i rozmaryn

200g masła czosnkowego

Pokroić ugotowane ziemniaki w połówki. Posmarować masłem czosnkowym, posypać świeżym rozmarynem i tymiankiem. Można zawinąć je w folię aluminiową aby zapobiec spłynięciu masła na ruszty. Grillować na średnim ogniu, aż ziemniaki staną się chrupiące i złociste.

2. Placki ziemniaczane z serem i boczkiem:

Będzie potrzebne:

2-3 kg ziemniaków

2-4 łyżek mąki pszennej

2 duże cebule

2 jajka

400g boczku parzonego lub wędzonego

300-400g sera tartego np. mozzarella

Przyprawy

Zetrzeć ziemniaki na tarce na dużych oczkach, odcisnąć z nich nadmiar wody. Dodać posiekaną na drobną kostkę cebule, wbić jajka i dodać mąki. Boczek pokroić w drobną kostkę, połowę dodać do ciasta na placki. Wymieszać wszystko do uzyskania jednolitej masy i doprawić wedle uznania dla smaku.

Formować placki wybranej wielkości i grillować najlepiej na posmarowanej oliwą płycie żeliwnej.

Obok placków zarumienić drugą połowę boczku. Na końcu gotowe placki posypać resztą boczku i startym serem. Poczekać, aż ser się stopi i można serwować. Placki ziemniaczane najlepsze są prosto z grilla, gdy są chrupiące.

3. Pieczone Ziemniaki z serem i  sosem czosnkowym:

Będzie potrzebne:

2-3 kg ziemniaków

300g sera

sos czosnkowy (można przygotować samemu bądź kupić)

świeży szczypiorek natka pietruszki lub koperek

Ziemniaki wpierw podgotować w osolonej wodzie, aby lekko zmiękły, ale nadal były twardawe, żeby można było je nakroić. Ser pokroić na cienkie plasterki. Ziemniaki kłaść na łyżce, a następnie nacinać w równych odstępach-łyżka zapobiegnie przecięciu całkowitemu. W nacięcia ziemniaków wkładać ser. Następnie umieścić je na grillu, aby uzyskały złocisty kolor. Podawać z sosem czosnkowym i posiekanym szczypiorkiem, natką pietruszki bądź koperkiem.

4. Kieszonki ziemniaczane nadziewane szpinakiem i serem feta:

Będzie potrzebne:

2-3 kg ziemniaków

300g sera feta

500g szpinaku

Łyżka oliwy

Przyprawy

Ziemniaki ugotować. Wydrążyć część miąższu z ugotowanych ziemniaków, tworząc kieszonki. Szpinak podsmażyć na oliwie, aż się zredukuje. Tak przygotowany szpinak wymieszaj z serem feta. Nadziać powstałą pastą ziemniaki. Grillować do momentu, gdy feta zacznie się rozpuszczać.

Grillowanie ziemniaków to nie tylko kulinarna przygoda, ale także sposób na wzbogacenie smaku tradycyjnych potraw. Niech twój grill stanie się sceną dla różnorodnych kulinarnych eksperymentów z ziemniakami.

Pamiętaj o eksperymentowaniu z różnymi przyprawami, dodatkami i sosami, aby stworzyć wyjątkowe smakowe kombinacje. Ziemniaki z grilla to przysmak, który z pewnością zachwyci podniebienia twoich gości i sprawi, że grillowanie nabierze nowego wymiaru smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *