Porady

Butla gazowa do grilla gazowego – rodzaje, pojemność, dostępność i cena w 2024

butla gazowa w grillu

Dobrze dobrana butla gazowa zapewnia łatwe uzupełnienie źródła zasilania grilla oraz pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w czasie eksploatacji. Mimo wielu typów do wyboru warto przyjrzeć się dostępnym opcjom, ponieważ różnią się one między sobą w sposób zasadniczy. Sprawdzamy, jakie są rodzaje butli, jakie są dostępne pojemności i odpowiadamy na wszystkie najczęściej poruszane kwestie dotyczące grillowania na gazie z butli.

Rodzaje butli gazowych

Butla gazowa 11kg

Są najbardziej popularne i najczęściej kupowane. Butla gazowa 11kg ma wszechstronne zastosowanie. Są głównie napełniane gazem propan-butan i wykorzystywane w gospodarstwach domowych do grilli gazowych, kuchenek gazowych czy też polowych. Mogą być też stosowane jako butla gazowa turystyczna, np. w kamperach, do ogrzewania pomieszczeń oraz do wózków widłowych .

Butla gazowa 8 kg

Butle gazowe o pojemności 8 kg to również popularny wybór wśród grillujących, szczególnie w grillach w których nie mieści się typowa butla 11 kg. Mają ten sam zawór, co ułatwia korzystanie z nich podczas grillowania.

butla gazowa 11kg

butla gazowa 11kg

Butla kompozytowa

Butle gazowe kompozytowe to nowoczesne rozwiązanie, w którym zbiornik gazowy jest wykonany z kompozytowych materiałów, takich jak włókno węglowe lub szklane, zamiast tradycyjnej stalowej konstrukcji. Mają one wiele zalet, takich jak mniejsza masa, większa wytrzymałość na korozję, łatwość w transporcie oraz wizualna przejrzystość pozwalająca na zobaczenie ilości pozostałego gazu.

Jeśli chodzi o czas użytkowania butli gazowej kompozytowej, podobnie jak w przypadku tradycyjnych butli, zależy to od pojemności butli, rodzaju gazu oraz intensywności użytkowania. Butle gazowe kompozytowe zazwyczaj posiadają wskaźniki poziomu gazu, co ułatwia określenie, ile gazu pozostało w butli.

butla gazowa - butla kompozytowa

butla kompozytowa

Butla gazowa turystyczna ( 5, 3 i 2 kg)

Butle gazowe turystyczne, zwane również butlami kempingowymi lub turystycznymi, to specjalne zbiorniki gazowe przeznaczone do użytku podczas kempingu, pikników, podróży i innych aktywności na świeżym powietrzu. Są one zazwyczaj kompaktowe, lekkie i łatwe do przenoszenia, co czyni je idealnym rozwiązaniem do gotowania na otwartym ogniu, gotowania na kuchence turystycznej czy ogrzewania w namiotach.

Butle gazowe turystyczne mogą być wypełniane różnymi rodzajami gazu, takimi jak propan lub butan, w zależności od zastosowania i warunków atmosferycznych. Ważne jest, aby wybrać butlę odpowiednią do swoich potrzeb oraz przestrzegać zaleceń i instrukcji producenta w zakresie bezpiecznego użytkowania i przechowywania.

Czas użytkowania butli gazowej turystycznej będzie zależał od jej pojemności oraz intensywności użytkowania. Zazwyczaj producenci lub dostawcy butli turystycznych podają orientacyjne czasy użytkowania na podstawie standardowych warunków.

Przed użyciem butli gazowej turystycznej, zawsze warto przeczytać instrukcje producenta oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń.

butla gazowa turystyczna

butla gazowa turystyczna

Kartusze gazowe

Kartusze gazowe, znane również jako naboje gazowe lub małe butle gazowe, to niewielkie zbiorniki zawierające sprężony gaz, który jest używany do różnych celów, takich jak gotowanie na kuchence turystycznej, lutowanie, spawanie, lodówki turystyczne i wiele innych. Są one kompaktowe, łatwe do przenoszenia i często stosowane podczas aktywności na świeżym powietrzu lub w sytuacjach, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnego źródła energii.

Kartusze gazowe mogą różnić się rodzajem gazu oraz pojemnością. Najpopularniejszymi rodzajami gazu stosowanymi w kartuszu gazowym są propan i butan. Pojemność kartusza może być różna, od małych nabojów 100g do turystycznego gotowania po większe do 500 g – 1 kg, które mogą być stosowane w profesjonalnych zastosowaniach.

butla gazowa - naboje gazowe

naboje gazowe

Rodzaje gazu w butlach

W butlach gazowych można przechowywać różne rodzaje gazu w zależności od zastosowania. Najczęściej znajdziemy butle wypełnione propanem lub mieszanką propanu i butanu znaną także pod skrótem LPG.

Gaz propan od gazu propan-butan różni się przede wszystkim odmienną temperaturą wrzenia gazu.

Co to jest temperatura wrzenia gazu?
Jest to temperatura, w której gaz zmienia się z cieczy w gaz i odwrotnie. W niższej temperaturze gaz staje się płynny i dlatego nie nadaje się do grillowania. W przypadku butanu temperatura wrzenia wynosi około 0°C, a w przypadku propanu około -42°C.

Gdzie można kupić butlę z gazem?

Butla z gazem do grilla będzie potrzebna zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie butlę można kupić. Kilka sprawdzonych miejsc, w których można kupić butlę z gazem:

1. Stacje benzynowe – to jedno z najbardziej popularnych miejsc, w których kupimy butlę z gazem. Wiele stacji oferuje butle gazowe o różnych pojemnościach, co pozwala na wybór odpowiedniego sprzętu, butli gazowej 11 kg czy też mniejszej.

2. Sklepy budowlane i marketów – w tego typu miejscach również można znaleźć butle z gazem. Często oferują one szeroki wybór produktów, co pozwala na dopasowanie butli do indywidualnych potrzeb.

3. Hurtownie gazowe – to kolejne miejsce, gdzie można kupić butlę z gazem. Hurtownie zazwyczaj oferują atrakcyjne ceny, co może być korzystne dla osób, które potrzebują większej ilości butli gazowych.

4. Internet – zakup butli z gazem można również zrealizować za pośrednictwem marketów i sklepów internetowych. Wiele firm oferuje sprzedaż butli gazowych online, co pozwala na wygodne i szybkie zrealizowanie zakupu.

butla gazowa w sklepie

butle gazowa w sklepie

Ile kosztuje butla z gazem? Cena butli z gazem

Ile kosztuje butla z gazem?

Ile kosztuje butla z gazem?

Cena butli gazowych i kartuszy gazowych zależą od producenta i różnych innych czynników, poczynając od jakości zastosowanych materiałów po wypełnienie. Oto przykładowe ceny różnych rodzajów butli gazowych:

Butla gazowa 11 kg to koszt od 180 do 300 zł

Butla gazowa 8 kg kosztuje  od 150 do 300 zł

Butla gazowa 5 kg  to 120 – 200 zł

Kartusz gazowy 500g – 45 – 60 zł

Inaczej wygląda sytuacja, gdy posiadamy już swoją butlę i chcemy ją uzupełnić. Wtedy koszty mogą wynosić przykładowo:

Butla gazowa 11 kg – 80-120 zł

Butla gazowa 8 kg –  70-100 zł

Butla gazowa 5 kg – 60-70 zł

butla gazowa 3 kg – 40-45 zł

Kartusze gazowe są konstrukcyjnie nieprzystosowane do ponownego napełniania, ich zawory są delikatne i ponowne nabijanie gazem może doprowadzić do ich rozszczelnienia, a w konsekwencji do wybuchu.  Naboi gazowych nie można ponownie napełniać.

Na ile wystarcza butla gazowa 11 kg?

Na ile starcza butla z gazem wykres

Na ile starcza butla z gazem?

Nikt nie chce sytuacji, gdy nagle podczas grillowania skończy wam się źródło zasilania waszego grilla i zostaniecie z pustą butlą i niedopieczonym jedzeniem. Warto znać szacunkowy czas, podczas którego możemy się cieszyć grillowaniem z jednej butli. Szacunkowo zakłada się, że butla gazowa 11 kg to ok. 20 – 40 godzin grillowania, butla 8 kg to 15 – 25 godzin, a butla gazowa 5 kg to mniej więcej 10-15 godzin. Porada: Jeśli dużo grillujecie, warto mieć w zapasie drugą butlę lub regularnie sprawdzać wagę posiadanej butli, aby nigdy nie zaskoczył was brak gazu.

Warto pamiętać, że podane czasy są szacunkowe i mogą się różnić w zależności od indywidualnych ustawień i intensywności użytkowania grilla. Przed każdym grillowaniem najlepiej samemu sprawdzić poziomu gazu w butli.

Warto zawsze czytać etykiety na butli gazowej lub informacje dostarczone przez dostawcę gazu, ponieważ tam często podawane są konkretne wytyczne dotyczące wydajności i czasu użytkowania butli w zależności od rodzaju gazu oraz pojemności butli. Jeśli jesteś niepewny, ile czasu wystarczy Twojej butli gazowej, warto mieć zapasową butlę, aby uniknąć nieoczekiwanych przerw w użytkowaniu urządzeń gazowych.

Ile waży 11 kg butla z gazem? Ile waży pusta butla 11 kg?

Jeśli zastanawialiście się, ile waży butla gazowa 11 kg, gdy nie ma w niej gazu, to spieszymy z odpowiedzią. Informacja ta, jest podawana przez producenta butli. Waga pustej butli gazowej 11kg może nieznacznie wahać się od 9 do 13 kg w zależności od jej wykonania.

Ile waży pełna 11 kg butla z gazem? Do wagi pustej butli dodajemy pojemność mierzoną w kilogramach, którą podaje producent. Przykładowo butla gazowa 11 kg propan-butan ma 11 kg pojemności, a więc 11 kg wagi butli plus 11 kg pojemności to łącznie 22 kg.

Ile gazu jest w butli 11 kg?

To parametr podawany w litrach lub kilogramach, który informuje, ile gazu możemy zmieścić w butli. Zostańmy przy przykładowej butli domowej, która ma, jak wskazuje producent pojemność 11 kg. Ile to faktycznie gazu? Dla ułatwienia obliczania należy przyjmować, że 1 kg gazu to około 2 l. Dlatego 11 kg propan-butanu to będzie mniej więcej 22 l gazu.
Pamiętajcie jednak, iż to przeliczenie jest bardzo szacunkowe.

W praktyce z reguły przyjmuje się wartości stałe pojemności butli gazowych, które wynoszą odpowiednio:

Dla butli 2 kg – 4,8 l, dla butli 5 kg – 12,3 l,

a najczęściej używana w grillach butla gazowa 11 kg to 27,2 l.

Bezpieczeństwo podczas grillowania przy użyciu butli z gazem

Bezpieczeństwo jest niezwykle istotne podczas grillowania przy użyciu butli z gazem. Wszystkie grille gazowe są zasilane z butli gazowej i mają w zestawach węże i reduktory. Producenci gwarantują szczelność instalacji oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania. Warto jednak zachować ostrożność i znać kilka podstawowych zasad, które uchronią nas przed niepożądanymi konsekwencjami.Grill gazowy - zasady bezpieczeństwa - znak uwaga grill

Oto kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z grilla gazowego:

1. Wybór właściwego miejsca:

 • Umieść grill na stabilnym, płaskim i niepalnym podłożu.
 • Upewnij się, że grill jest oddalony od materiałów łatwopalnych, budynków i przeszkód.

2. Sprawdź butlę gazową:

 • Przed użyciem upewnij się, że butla gazowa jest w pełni sprawna i nieuszkodzona.
 • Sprawdź datę ważności butli oraz oznaczenia certyfikacyjne.

3. Montaż i podłączenie:

 • Montuj i podłączaj butlę zgodnie z instrukcjami producenta.
 • Upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne i prawidłowo zamocowane.

4. Przechowywanie butli:

 • Przechowuj butlę na zewnątrz budynku, w miejscu dobrze wentylowanym i z dala od źródeł ciepła.
 • Unikaj narażania butli na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur.

5. Wymienność w miejscach oddzielonych od ognia:

 • Nie wymieniaj butli gazowej w miejscu, gdzie jest ogień lub inne źródła zapłonu.

6. Zapalanie gazu:

 • Otwieraj kranik na butli dopiero po upewnieniu się, że palnik na grillu jest wyłączony.
 • Staraj się zapalać gaz przy zamkniętej pokrywie grilla.

7. Monitorowanie i obecność:

 • Nie zostawiaj uruchomionego grilla bez nadzoru.
 • Bądź przygotowany do szybkiego reagowania w razie potrzeby.

8. Gaszenie gazu:

 • W razie potrzeby natychmiast zgaś ogień na grillu oraz zamknij kranik na butli.
 • Upewnij się, że gaszenie odbywa się w bezpieczny sposób, aby uniknąć ryzyka wycieku gazu.

9. Kontrola wycieków:

 • Regularnie sprawdzaj, czy nie ma wycieków gazu poprzez nałożenie mydła na połączenia. Jeśli zauważysz powstawanie bąbelków, to oznacza wyciek i musisz natychmiast przerwać użycie i dokładnie sprawdzić instalację.

10. Czytaj instrukcje:

 • Zawsze przeczytaj instrukcje obsługi grilla i butli gazowej. Zastosowanie się do zaleceń producenta jest kluczowe dla bezpiecznego korzystania z urządzeń.

Pamiętaj, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas grillowania jest niezbędne, aby uniknąć ryzyka pożaru, wypadków i innych niebezpieczeństw.

Teraz wiecie już wszystko na temat butli gazowych, które są niezbędnym elementem wyposażenia i zasilaniem naszego grilla gazowego. Nie pozostaje wam nic innego jak tylko odpalić zgodnie z zasadami bezpieczeństwa waszego wspaniałego grilla i cieszyć się jego doskonałym działaniem oraz przepysznymi potrawami, które na nim przyrządzicie.

Miłego grillowania! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *