pasja, Porady

Palenisko Ogrodowe i Ognisko z grillenagaz.pl

palenisko ogrodowe i ognisko

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze.  W tym okresie idealnie przyda się palenisko ogrodowe, bądź wyznaczone miejsce na ognisko, w którym spokojnie rozpalimy ogień by ogrzać się i smakować pyszne przysmaki z ogniska.  Ognisko w gronie bliskich to idealny pomysł na spędzenie wolnego popołudnia i wieczoru.

Ognisko – Źródło Magii i Ciepła w Twoim Ogrodzie

ognisko - źródło magii i ciepła

ognisko – źródło magii i ciepła

Ognisko to symbol wspólnego spędzania czasu, ciepła i magii. Od wieków ludzie gromadzili się wokół ogniska, aby opowiadać historie, śpiewać piosenki i cieszyć się towarzystwem.

Środek Spotkań: Ognisko staje się centralnym punktem, wokół którego zbieramy się z przyjaciółmi i rodziną. To idealne miejsce na spotkania, jedzenie i relaks pod gołym niebem.

Atmosfera i Romantyzm: Ognisko ożywia Twoją przestrzeń swoim ciepłem i oświetleniem. To idealne tło dla romantycznych wieczorów i niezapomnianych chwil.

Tworzenie Wspomnień: Siedzenie przy ognisku to nie tylko sposób na relaks, ale także na tworzenie wspomnień. Pieczenie kiełbasek, opowiadanie historii lub granie na gitarze – ognisko zapewnia cudownie spędzone chwile.

Ognisko to więcej niż tylko źródło ciepła. To miejsce, w którym rodzą się wspomnienia, atmosfera staje się wyjątkowa, a każde spotkanie nabiera magicznego charakteru.

atmosfera ogniska

atmosfera ogniska

Jak rozpalić ognisko?

Rozpalanie ogniska może być przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem czy w ogrodzie czy w plenerze. Oto kroki, które powinieneś podjąć, aby bezpiecznie rozpalić ognisko:

1. Wybierz odpowiednie miejsce:

 • Upewnij się, że masz odpowiednie pozwolenia lub zgody na rozpalenie ogniska, jeśli to konieczne.
 • Wybierz miejsce z dala od przeszkód, materiałów łatwopalnych i budynków.
 • Sprawdź przepisy dotyczące ognisk w ogrodzie, aby uniknąć mandatu i nieprzyjemności.

2. Przygotuj teren:

 • Wyczyść obszar z suchych liści, trawy i innych łatwopalnych materiałów.
 • Użyj paleniska bądź otocz miejsce ogniska, aby utworzyć bezpieczną przestrzeń do rozpalenia ogniska.

3. Zbierz odpowiednie materiały:

 • Przygotuj drewno, suche gałęzie, rozpałkę, zapałki lub zapalniczkę.
 • Drewno powinno być suche. Możesz użyć zarówno mniejszych gałęzi, jak i większych kawałków drewna.

4. Ułóż drewno:

 • Ustaw drewno w stos stożkowy lub komin, pozostawiając miejsce na dostęp powietrza.
 • Na dole stosu umieść rozpałkę, które pomogą rozpalić ogień.

5. Rozpocznij zapalanie:

 • Użyj zapałek lub zapalniczki, aby zapalić rozpałkę na dole stosu.
 • Poczekaj, aż ogień rozprzestrzeni się na suche drewno.

6. Utrzymuj ogień:

 • Dodawaj większe kawałki drewna, aby podtrzymać ogień.
 • Uważaj, aby nie przeładować ogniska, co może spowodować, że ogień zgaśnie.

7. Nadzoruj ogień:

 • Zawsze nadzoruj ognisko i nie zostawiaj go bez opieki.
 • Przygotuj się na wypadek potrzeby ugaszenia ogniska.

8. Gaszenie ogniska:

 • Gdy skończysz korzystać z ogniska, dokładnie je ugaś.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas rozpalania i korzystania z ogniska. Przestrzegaj miejscowych przepisów i zasad, unikaj rozpalania ogniska w warunkach suszy lub silnego wiatru, i zawsze zachowuj ostrożność. Jeśli kochasz ogniska i chcesz bezpiecznie ogniskować w swoim ogrodzie, zainteresuj się tematem palenisk.

Palenisko Ogrodowe — Twój Ogród, Twój Ogniskowy Raj

palenisko w ogrodzie

palenisko w ogrodzie

Paleniska ogrodowe stają się coraz bardziej popularne (może nie aż tak popularne jak grille gazowe), a to z kilku ważnych powodów. Nie musisz już wyznaczać specjalnego miejsca na trawniku, by cieszyć się ogniskiem czy grillem. Paleniska do ogrodu są wygodne i przenośne, dzięki czemu możesz korzystać z nich w dowolnym miejscu. Po prostu je rozstaw, a otoczenie będzie bezpieczne i chronione przed żarem.

Jednym z kluczowych atutów palenisk ogrodowych jest zwiększone bezpieczeństwo. Niektóre modele są dostosowane do użytku w miejscach, gdzie tradycyjne ogniska mogłyby stanowić zagrożenie pożarowe. Możesz swobodnie korzystać z nich na trawniku czy tarasie, nie martwiąc się o ryzyko pożaru. Paleniska są także przenośne, więc zabranie ich nad rzekę na piknik to żaden problem.

Paleniska ogrodowe są wszechstronne. Można je wykorzystać jako tradycyjne ognisko, tworząc przytulny nastrój wieczorem. Wiele z nich posiada dodatkowe ruszty lub siatki, które umożliwia przyrządzanie pysznych potraw podczas palenia ogniska.

Dużym atutem palenisk jest to że takie palenisko będzie się pięknie prezentować w twojej przestrzeni. Duży wybór materiałów i kształtów sprawi, że palenisko nie tylko będzie funkcjonalne, a także stanie się ono integralną częścią ogrodu i piękną ozdobą.

To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się ogniskiem w ogrodzie bez konieczności wyznaczania specjalnej strefy na trawniku.

palenisko ogrodowe z grillem

palenisko ogrodowe z grillem

Co na ognisko – typowe przysmaki i przekąski

Kiełbasa z ogniska — Klasyka, kto z nas nie nabijał kiełbasy na patyk lub szpikulce i smażył ją nad żywym ogniem w ognisku?

Pianki Marshmallow — Uwielbiane przez miłośników słodkich smaków

Ziemniaki z ogniska — Pyszna wersja ziemniaków. Zawijamy w folię aluminiową i wrzucamy w popiół.

Kociołek na ognisko

kociolek na ognisko

kociolek na ognisko

Planując ognisko, warto wyposażyć się w żeliwny kociołek na ognisko, dzięki któremu przyrządzimy na ogniu bardziej złożone potrawy.

Taki kociołek długo trzyma temperaturę, więc przyrządzone w nim jedzenie bardzo długo będzie gorące. Możemy tak przygotować chociażby zupę czy gulasz, a nawet ciasto. Idealnie nada się do przygotowania potraw typu „comfort food” w naszym ogródku przy cieple ogniska.

„Comfort food” to termin odnoszący się do dań, które mają za zadanie przynieść uczucie komfortu i pocieszenia, szczególnie w trudnych emocjonalnie momentach. Są to zazwyczaj potrawy kojarzone z ciepłem, domowym i przyjemnym smakiem, który wywołuje wspomnienia z dzieciństwa lub innych pozytywnych doświadczeń. Cechują się prostotą wykonania, a ich główne cechy to bogactwo smaku, aksamitna konsystencja oraz wysoka wartość emocjonalna.

Niektóre popularne przykłady comfort food to makaron z serem, zupa pomidorowa czy też rosół, placki ziemniaczane, pieczone ziemniaki, zapiekanka, a także klasyczne dania mięsne takie jak potrawy z wołowiny czy pieczone kurczaki. Ciasta, babeczki i desery zawsze znajdują się również na liście comfort food, ponieważ smak słodyczy potrafi działać kojąco na zszargane nerwy.

Pojęcie comfort food jest głęboko zakorzenione w kulturze, ponieważ jedzenie zawsze odgrywało ważną rolę w kreowaniu więzi rodzinnych i społecznych. Przyjemność z jedzenia takich dań wynika nie tylko z ich smaku, ale także z nawiązania do ważnych wspomnień, co czyni je wyjątkowymi dla każdego z nas.

A wy jak spędzacie te chłodne jesienne wieczory? Jakie jest wasze comfort food?

Macie chęć rozpalać ogień i grzać się w blasku iskier na świeżym powietrzu, czy jednak zakopujecie się w koce i spędzacie czas w zaciszu ciepłego domu?

Bez względu na to czy kochacie ogniska, czy jednak zimno was odstrasza, życzę wam spokojnej i pięknej jesiennej atmosfery oraz pysznego jedzenia, które poprawi wam nastrój i wprowadzi w stan błogości w te szare i krótkie dni jesienią i zimą.

 1. Anna pisze:

  Dziękuję za przydatne rady, nigdy za dużo ostrożności

 2. Wędrowki po kuchni pisze:

  Posiadam takie palenisko i często z niego korzystamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *