Porady

Grill gazowy czy węglowy? Czym się różnią? Jaki grill wybrać?

Grill gazowy czy węglowy? Czym się różnią Jaki grill wybrać

Zastanawiacie się nad tym, czy wybrać grill gazowy, czy węglowy? Chcecie wiedzieć, który będzie bardziej wam pasować ?

Przeprowadziliśmy wnikliwą analizę dostępnych informacji i wyciągnęliśmy z nich esencję podstawowych różnic.

Grill gazowy czy węglowy porównanie

Grill gazowy czy węglowy podstawowe różnice

Grill to narzędzie na którym, o zgrozo, grillujemy. Jak to bywa w kulinarnych sprawach i nie tylko, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ale nie, zaraz, zaraz, czasami (oby jak najrzadziej) może nas ograniczać także sprzęt, którego używamy. Dlatego warto wybrać najlepsze, sprawdzone opcje tak, abyśmy mieli pewność, że nic już nam nie stanie na przeszkodzie.

Dlaczego warto wybrać grill gazowy?

Grill gazowy - zalety

Grill gazowy – zalety

Grill gazowy jest dużo droższy przy zakupie, ale oferuje nam łatwe odpalanie. Dostajemy naprawdę dobrą kontrolę temperatury w zakresie od 100 do 300 stopni. Z reguły solidnie wykonany z odlewu aluminium piekarnik oraz żeliwne ruszty.  Nie generuje on dużej ilości dymu oraz popiołu tak jak węglowy i jest bardzo prosty w obsłudze, jak i sprzątaniu. Jest też dużo bardziej ekologiczny i emituje o połowę mniej zanieczyszczeń niż węglowy.

Za wytwarzanie ciepła na grillu gazowym odpowiadają palniki zasilane, oczywiście, a jakżeby inaczej gazem. Z reguły potrzebna jest butla z propanem lub butanem, chociaż występują też grille zasilane gazem ziemnym. Nad palnikami znajdują się blachy aromatyzujące równomiernie rozprowadzające ciepło, a także odparowujące ściekające soki i tłuszcze.

Warto zwrócić uwagę, iż pomimo wysokiego kosztu początkowego, to jeśli przeliczymy sobie, ile kosztuje godzina użytkowania grilla gazowego, będzie to naprawdę niska kwota. Według badań ekspertów marki Broil King, średnia wynosi około złotówki za godzinę.

Czy może jednak grill węglowy?

grill węglowy - zalety

grill węglowy – zalety

Grill węglowy z reguły jest dużo tańszy, chociaż najlepsze grille węglowe marki Weber jak np. Master-Touch GBS E-5750 czy inne grille high-endowe z tej serii śmiało dorównują cenami grillom gazowym. Zasada działania jest prosta, rozpalamy węgiel i na ruszcie nad nim grillujemy nasze jedzenie. Niestety generują one bardzo dużo zanieczyszczeń, które także przenoszą się na żywność.

Dym i popiół to nieodłączny element grillowania na węglu i nie ma sposobu na to, by było inaczej. Wybierając grill węglowy, musicie się z tym pogodzić.

Nagrzewanie i rozpalanie grilla węglowego trwa dość długo i potrafi przysporzyć kłopotów. Można łatwo rozwiązać problem rozpalania, używając specjalnego komina, co oszczędzi nam trochę czasu. Co innego z utrzymaniem temperatury, tutaj potrzebna jest praktyka i znajomość technik rozprowadzania ciepła na grillu jednak uzyskane temperatury mogą być znacznie wyższe niż na gazowym.

Także koszt użytkowania jest znacznie wyższy niż gazowego, najtańsze worki kiepskiej jakości węgla kosztują od 13 zł, koszt lepszej jakości brykietu to 40 zł i więcej. Najczęściej jeden worek około 2 kg, nie wystarczy nam na jedno grillowanie. Warto pamiętać o tym decydując się na nowego grilla – być może pozwoli wam to spojrzeć zupełnie z innej strony na grill węglowy, szczególnie jeśli lubicie grillować dużo i często.

Grill gazowy czy węglowy? Czy różnią się smakiem?

Częstym stwierdzeniem jest, że na grillu gazowym nie uzyskamy takiego samego smaku, jak na grillu węglowym? Czy to jednak prawda?

Charakterystyczny smak tworzy reakcja żywności pod pływem temperatury, nazwany reakcją Maillarda. Na szybkość tej reakcji mają wpływ głównie dwa czynniki: temperatura obróbki i zawartość wody w poddawanej grillowaniu żywności. W zasadzie efekt ten jest uzyskiwany tak samo na węglu gazowym, jak i węglowym.

Jedyną i największą różnicą, jest wytwarzany podczas spalania węgla dym, który nadaje dymnego smaku potrawom z grilla węglowego. Jednak ten sam efekt uzyskamy z łatwością również na grillu gazowym. Wystarczy dołożyć kawałek drewna na blaszki aromatyzujące w grillu bądź użyć specjalnie do tego przeznaczonej skrzynki, dzięki czemu nasze potrawy zyskają podwędzany dymny smak.

Różnice smaku pomiędzy grillem gazowym i węglowym to niestety mit, z którym nasza branża wciąż się spotyka.

Trzeci gracz – grill elektryczny

grill elektryczny - zalety

grill elektryczny – zalety

Na rynku pojawia się też coraz więcej grilli elektrycznych, co jest doskonałą wieścią dla mieszkańców miast. Grillowanie w mieszkaniach i apartamentach nigdy nie było prostsze. Jeśli nie macie swojej przestrzeni do grillowania, a chcielibyście się cieszyć smakiem grillowanych potraw, to będzie to rozwiązanie dla Was. Wystarczy, że podłączycie grilla do kontaktu, wybierzecie odpowiedni tryb grzania i już możecie się cieszyć przepysznym grillowanym jedzeniem w zaciszu swojego ukochanego mieszkania bądź balkonu.

Grill gazowy czy węglowy? Co polecamy wybrać?

Nie nazwalibyśmy strony grille na gaz, gdybyśmy nie byli zwolennikami tej metody grillowania.

Szczerze polecamy spróbować grillowania na grillu gazowym, jeśli jeszcze nie mieliście okazji. Rozwiązuje on praktycznie wszystkie problemy grilla węglowego, a smak uzyskany jest praktycznie nie do rozróżnienia. Jednak prostota i wygoda obsługi, sprawia, że mój wybór zawsze padnie na grill gazowy, gdy będę miał do wyboru węglowy i gazowy.

Naszym zdaniem jedyne zalety grilla węglowego to niski koszt oraz niewielkie wymiary i waga, co może ułatwić ewentualne przechowywanie w piwnicy czy domku letniskowym. W przypadku grillów gazowych problem ten rozwiązuje ustawienie go pod zadaszeniem bądź wykorzystanie pokrowca.

Jeśli uważacie, że grill gazowy jest zbyt duży, pamiętaj, że nie musicie używać wszystkich palników. Możecie włączyć tylko jedną część i zrobić małą jedno czy dwuosobową ucztę na niewielkim fragmencie grilla, a całości używać grillując dla większej ilości osób.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy was do wyższości grilla gazowego nad węglowym. A nawet gdyby nam się to nie udało, to najważniejsze, żebyście zawsze cieszyli się doskonale spędzonym czasem z rodziną i znajomymi podczas grillowania bez względu na to, jakiego grilla używacie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *