dane techniczne, pasja, Porady, produkty

Jaki grill gazowy wybrać w 2024? Na jakie kryteria warto zwracać uwagę przy wyborze?

Jaki grill gazowy wybrać?

Jaki grill gazowy wybrać?

Zdecydowaliście się zmienić grill ze starego węglowego na nowy grill gazowy, ale zastanawiacie się jaki grill gazowy wybrać?

A może kupiliście już swój pierwszy grill gazowy w popularnych marketach, ale jego jakość was nie zadowala i postanowiliście poszukać czegoś lepszego?

Ciężko o łatwiejszy w obsłudze grill niż grill gazowy. Proste do włączenia i wyłączenia, dobra kontrola temperatury oraz brak unoszącego się popiołu jak na grillu węglowym sprawia, że użytkowanie gazowego grilla jest naprawdę przyjemne. Ponadto, grille gazowe są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, a także w mniejszym stopniu zanieczyszczają jedzenie. Często są w sporych rozmiarach, więc bez problemu zrobimy na nich duże imprezy. Mogą posiadać kuchenki boczne czy też rożen do zwiększenia ich funkcyjności.

Spora oferta różnych marek i ich modeli z różnymi dodatkami, odmiennym wyglądem i budową może powodować problem z wyborem. Celem tego artykułu nie jest jednak namawianie was do konkretnych modeli i marek (chociaż znajdziesz kilka naszych propozycji dostępnych u nas w sklepie).

Dowiecie się z niego, na co warto zwracać uwagę, a co lepiej pominąć jako kryterium przy wyborze grilla i na koniec artykułu powinniście już wiedzieć, jaki grill gazowy wybrać.

jaki grill gazowy wybrać? grillenagaz.pl

Cena grilla gazowego – jaki grill gazowy do 3000, jaki grill do 10000?

Jaki grill gazowy do 3000 zł? grill gazowy royal 320

Najlepszy grill gazowy do 3000 zł – grill gazowy royal 320

Cena grilli gazowych dobrej jakości zaczyna się od 2000 zł dla najmniejszych modeli, do nawet 40 000 zł za największe wielofunkcyjne grille.

Wszystko zależy od potrzeb, jednak jeśli planujecie grillować rzadko i dla mniejszej ilości osób, a nie widzicie sensu posiadania kuchenki bocznej w swoim grillu, to na pewno zapłacicie mniej. Szukając niedrogiego grilla na początek swojej przygody z grillem gazowym (do 3000 – 4000 zł).

Jaki grill gazowy do 3000 wybrać?

Najlepiej wybrać prosty grill bez zbędnych dodatków, jednak z wysokiej jakości materiałów jak np. Broil King Royal 320, Crown 310 czy Weber Spirit E-310.

Jaki grill gazowy do 10000?

Dla większej ilości osób, częstszego używania grilla na imprezach czy też imprezach rodzinnych, zaplanujcie budżet od 4000 do 10 000 zł i wybierz większy wytrzymały grill (np. najpopularniejszy większy grill gazowy broil king baron 490 to koszt 8000 zł czy grill gazowy Genesis E325 Weber to koszt 7200 zł) z dodatkowymi funkcjami jak rożen elektryczny oraz kuchenka boczna i z większą powierzchnią grillowania.

Oczywiście, jeśli nie widzicie zastosowania dla dodatkowych funkcji, kup model bez kuchenki bocznej czy rożna. Jednak nie zaszkodzi posiadać te funkcje, nawet jeśli początkowo nie będziecie z nich korzystać. Z czasem, gdy nauczycie się grillować i zechcecie rozszerzyć swoje możliwości, nie będzie potrzeby szukania nowego grilla czy akcesoriów.

Rozmiar grilla gazowego – jaki grill gazowy wybrać ze względu na powierzchnie grillowania

Rozmiar grilla gazowego

Rozmiar grilla gazowego ma znaczenie

Jednym z głównych czynników przy wyborze grilla gazowego, jest ilość palników i wielkość powierzchni rusztów, jak i samego grilla.

Najmniejsze grille posiadają dwa (np. grill gazowy Weber Spirit II E-210) lub trzy (np. grill gazowy Broil King Royal 320) i zależnie od modelu niewielką powierzchnię rusztów. Na takim grillu nie da się wydzielić strefy temperatur, nie zmieści się duża ilość jedzenia i trudno będzie wstawić dodatkowe akcesoria do pieczenia. Nadadzą się do grillowania dla 2 do 4 osób.

Średniej wielkości grille mogą posiadać cztery lub pięć palników, ich powierzchnia użytkowa rusztów jest znacznie większa, wstawienie do środka większych naczyń czy stojaków na mięso nie będzie problemem. Grillowanie dla 10-12 osób nie powinno być na takim grillu większym wyzwaniem, spokojnie obsłuży nawet imprezy okolicznościowe dla większej ilości osób. Najpopularniejsze grille gazowe tego typu to wymienione już wcześniej Baron od Broil Kinga i Genesis Webera.

Największe grille posiadają od sześciu palników wzwyż. Mogą być podzielone na oddzielne komory grillowania jak np. Imperial S 690, są to olbrzymie grille przeznaczone dla naprawdę dużych potrzeb i większych imprez dla nawet kilkuset osób. Polecam sprawdzić wymiary miejsca, w którym planujecie trzymać grilla. Wtedy na pewno będzie Wam łatwiej zdecydować się na konkretny model, który będzie pasował do waszego miejsca.

Najczęściej wybierane grille gazowe

Materiały i budowa grilla gazowego – jaki grill wybrać ze względu na jakość

Wart o zwracać uwagę na wagę i konstrukcję grilla, a także na materiały użyte do jego budowy. Dobry grill gazowy jest dość ciężki i stabilny, posiada stalowe aromatyzery, porządne palniki o dużej mocy oraz żeliwne bądź stalowe ruszty.

Sprawdź, czy piekarnia jest wykonany z wysokiej jakości jednolitego odlewu aluminium, sprawdź też, czy ma podwójną pokrywę, które dzięki wypełnieniu powietrzem nada całości dodatkowej izolacji.

Pamiętaj, że cena idzie w parze z jakością, kupując taniego grilla gazowego, nie oczekuj wytrzymałości z najwyższej półki.

Taki grill oczywiście spełni swoje podstawowe funkcje, jednak szybko zauważysz jego mankamenty, takie jak nierówne grzanie, długi czas nagrzewania i szybka utrata ciepła, słabej jakości materiały, które szybko ulegają uszkodzeniom.

Dlatego  w naszej ofercie sklepu, znajdziesz tylko grille najwyższej jakości od najlepszych marek.

Materiały i budowa grilla gazowego

Wygląd grilla gazowego – czy efekt wizualny ma dla Ciebie znaczenie?

Grill gazowy Broil King Baron 490

Grill gazowy Broil King Baron 490

Nie możemy także zapomnieć o wizualnym aspekcie naszego sprzętu, być może jakiś grill wpadł wam w oko i uważacie, że bardziej będzie pasował do waszego ogrodu niż inne ? Odpowiada wam całość w srebrnym kolorze? A może szukacie więcej czerni jak w modelu baron shadow?

Nie dla każdego będzie to decydującym kryterium, jednak jeśli wahacie się pomiędzy wyborem kilku modeli, to być może postawcie na swoje wyczucie estetyczne i wybierz ten, który najbardziej przypadł wam do gustu ze względu na wygląd?

Na co nie warto zwracać uwagi, wybierając grill gazowy? Jaki grill gazowy nie będzie dobrym wyborem?Na co nie warto zwracać uwagi, wybierając grill gazowy?

Jeśli grill jest tani i posiada multum bajerów, dodatkowych funkcji oraz akcesoriów, nie zastanawia was to, dlaczego jego cena jest tak śmiesznie niska? Otóż te wszystkie dodatki mają na celu ukrycie najważniejszego, czyli niskiej jakości wykonania najważniejszych elementów, czyli piekarnika i rusztów.

Nie polecamy także wbudowanej w pokrywę szyby ułatwiającej zaglądanie do wnętrza piekarnika. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie w budżetowych grillach. Raczej nie spotkamy się z wysokiej jakości hartowanym szkłem i szybko okaże się, że i tak nie będzie możliwości zajrzeć do środka bez otwierania pokrywy. Będzie to też element bardzo trudny do wyczyszczenia z tłuszczu i sadzy, która na pewno osadzi się z czasem, nadając grillowi nieestetycznego wyglądu.

Mało przydatnym dodatkiem jest kuchenka na podczerwień zamiast kuchenki gazowej, ma ona bardzo specyficzne i wąskie zastosowanie. Jest to raczej specjalistyczne narzędzie do szybkiego podsmażenia steka w bardzo wysokiej temperaturze i odbiera nam wielofunkcyjność, jaką daje kuchenka boczna na gaz. Także, jeśli kochacie steki, może okaże się to idealnym dodatkiem .

Nie warto też zwracać uwagę, na to, jak wyglądają kółka. Przy tej wadze grilla, tylko postawienie go na równej powierzchni sprawi, iż będziemy mogli łatwo go przesuwać.

Grille gazowe ogrodowe są raczej projektowane do trzymania ich w jednym miejscu, chociaż standardem jest montaż kółek dla minimalnej mobilności. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja, jeśli szukamy grilla turystycznego, którego bez problemowo przetransportujemy na plażę czy w dowolne inne miejsce.

Jaki grill gazowy wybrać? Podsumowanie kluczowych czynników.

Podstawowym czynnikiem przy wyborze zakupowym jest oczywiście w pierwszej kolejności cena, nikt nie chce nadwyrężać swojego budżetu.

Warto się jednak przemyśleć, czy nie lepiej dopłacić i zainwestować w sprzęt wysokiej jakości, który wytrzyma i posłuży nam przez długie lata.

Często o tym nie myślimy, jednak lepiej dopłacić różnicę i używać spokojnie grilla przez dziesięć lat z gwarancją na części, niż kupić grilla za grosze, ale bez gwarancji i zmieniać go co rok czy dwa.

Jednak teraz już wiecie, jaki grill gazowy do 3000 zł, oraz jaki grill do 10000 zł będzie najlepszym wyborem.

Z ceną dostajesz jakość konstrukcji i użytych materiałów użytych w grillu.

Sprawdźcie sami i porównajcie proste modele z popularnych marketów z modelami marek premium takich jak Weber, Broil King czy Napoleon.

Często nas pytacie, jaki grill gazowy polecacie?

Polecamy pięć najlepszych, niezawodnych grilli gazowych:

  1. Broil king Baron 490 – Cztery palniki, system do more i PGT, kuchenka boczna i rożen w zestawie, długie gwarancje

  2. Broil King Royal 320 – Mały grill gazowy jakości premium, idealny na początek przygody z grillowaniem na gazie

  3. Weber Genesis – Potężna seria od Webera, grilla gazowego tej serii używa i poleca sam Robert Makłowicz

  4. Weber Spirit – Małe grille gazowe Webera, jedne z najlepszych na rynku w tym segmencie

  5. Napoleon Freestyle – hit 2023, bardzo dobry niewielki grill gazowy

A jeśli nadal naprawdę nie wiecie, na jaki grill gazowy się zdecydować wybierzcie intuicyjnie, czyli postawcie na ten, który najbardziej wam odpowiada, czy to ceną czy rozmiarem, bądź wyposażeniem.

jaki grill gazowy wybrać? Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *