Akcesoria do grilla – lista 10 przydatnych akcesoriów do udanego grillowania
Jeśli jesteś pasjonatem gotowania, to wiesz, że prawdziwy szef kuchni nie obejdzie się bez swojego zestawu ulubionych narzędzi – noże, garnki, patelnie, deski. Tak samo, aby zostać prawdziwym grill masterem trzeba wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do grilla, by móc uwolnić pełnie swoich możliwości podczas grillowania.
Oczywiście można sobie poradzić z aktualnie posiadanym sprzętem codziennego użytku bez jakichkolwiek specjalistycznych narzędzi, jednak posiadanie takowych o wiele ułatwi nam pracę i sprawi, że nie będziemy musieli irytować się drobnymi przeszkodami, które staną nam na drodze do perfekcyjnego grillowania.
Przygotowaliśmy listę 10 niezwykle przydatnych akcesoriów do grilla, które ułatwią przygotowanie najlepszej uczty jaką tylko można sobie wymarzyć.
Podzieliliśmy je na dwie sekcje: niezbędnych i opcjonalnych.
Niezbędne akcesoria do grilla
1. Zestaw naczyń i pojemników
Nie ma nic gorszego niż niewystarczająca ilość pojemników i naczyń do przygotowania niezbędnych składników i podzielenia różnych alergenów i typów jedzenia w przeznaczone dla nich miejsce.
Wyobraź sobie taką sytuację: odwiedzają Cię znajomi weganie, którzy bardzo skrupulatnie podchodzą do swoich nawyków. Zachodzą zobaczyć jakie pyszności przygotowałeś na grilla – wchodzą do kuchni i widzą, że kroisz warzywa tym samym nożem, na tej samej desce gdzie przed chwilą krojone było mięso. Potem na grillu wrzucasz ich jarskie dania na ruszty obklejone kawałkami spieczonego mięsa i zwierzęcego tłuszczu. Może nic nie powiedzą, ale na pewno nie będą zadowoleni z twojej nonszalancji i braku poszanowania różnic w podejściu do żywności.
Nie bez powodu w kuchniach jest podział na używanie konkretnych kolorów do konkretnych typów dań np. zielony do warzyw, czerwony do mięsa itp. Podział przyda się też, używając przeróżnych marynat i przypraw. Oddziel typy mięs, sosów czy różne rodzaje mieszanek przyprawowych i marynat tak aby łatwiej było Ci zachować kontrolę nad smakiem konkretnego dania.
Ułatwi to niezmiernie organizację pracy, zachowanie porządku oraz przygotowanie i przechowanie większej ilości żywności.
2. Szczypce
To podstawowe narzędzie na grilla do przekręcania wszystkich kiełbasek, karkówek, steków, warzyw czy innych większych i mniejszych kawałków jedzenia. Oczywiście ważne jest, aby tu też zachować ścisły podział narzędzi do konkretnego celu i typu żywności w szczególności, gdy grillujesz dla większej ilości gości.
Możesz wybrać np. jeden z naszych zestawów szczypiec z klasycznym kolorystycznym podziałem. Pamiętaj, aby wybierając je dostosować długość szczypiec do wielkości grilla, którego posiadasz, tak aby bez problemu sięgnąć nawet w najdalszą część rusztu grilla bez nadmiernego narażania się na poparzenia.
Polecamy głównie porządne stalowe szczypce z wygodnymi nienagrzewającymi się uchwytami i ząbkowanymi zakończeniami jak te z serii imperial bądź weber precision. Jeśli chcesz, możesz także zastosować szczypce z innych materiałów np. sylikonowe, jednak zalecał bym używać ich do przenoszenia lżejszych kawałków jedzenia np. warzyw lub mieszania sałatek.
3. Noże
Nic nie kojarzy nam się z prawdziwym szefem kuchni tak jak jego fartuch oraz profesjonalny nóż, bądź cała gama specjalistycznych noży o specyficznych zastosowaniach. Oczywiście o technikach krojenia nie tym razem, ale ile razy widzieliśmy i zachwycaliśmy się perfekcyjną techniką i szybkością krojenia mistrzów kuchni – bez odpowiedniego ostrego noża byłoby to znacznie utrudnione.
Jesteśmy wielbicielami japońskich noży typu Gyuto, Santoku czy Kiritsuke ze względu na ich niezwykłe parametry, takie jak wytrzymałość i ostrość, a także bardzo unikatowy i piękny wygląd, jednak potrafią być one bardzo drogie. Nie polecamy oszczędzać na dobrym nożu, jeśli gotowanie jest twoją pasją – taki sprzęt posłuży Ci na długie lata, szczególnie jeśli nauczysz się je odpowiednio konserwować i szlifować.
Zadbaj o to, by posiadać różnorodne rodzaje noży, od krótkich do obierania i radzenia sobie z precyzyjnym cięciem i wycinaniem, po szerokie noże i tasaki do porcjowania, siekania czy krojenia. W naszej ofercie znajdziesz specjalistyczne noże do krojenia steków oraz nóż do porcjowania Broil Kinga. Oczywiście możesz śmiało używać posiadanych już wcześniej noży, które masz w swojej kuchni.
Jednak szczerze rekomendujemy zaopatrzyć się w chociaż jeden nóż wysokiej klasy, naprawdę poczujesz różnicę.
4. Deski do krojenia lub serwowania
À propos serwowania. W kuchni nie może zabraknąć podstawowego akcesorium jakim jest deska do krojenia którą także można wykorzystać do serwowania i podawania jedzenia.
Solidna deska do krojenia powinna być wykonana z trwałych materiałów, najpopularniejsze dostępne są deski z tworzyw sztucznych, szklane (te odradzam), a także z drewna. Najlepiej, żeby miała ranty, które zatrzymają wyciekające ciecze, opcjonalnie może posiadać rączkę czy podkładki antypoślizgowe, chociaż sprawdzoną metodą jest podłożenie wilgotnej ściereczki czy też ręcznika papierowego.
Możesz zadbać też o to, aby posiadać wiele desek tak, aby zachować podział do higieny i bezpieczeństwa żywności i mieć oddzielne deski do odpowiednich rodzajów pokarmu.
Deski do serwowania mogą być niezwykłą ozdobą i atrakcją w twojej kuchni, a jeśli wybierzesz jakąś wymyślną i piękną deskę, na której będziesz serwować, najlepiej nie używaj jej do krojenia!
5. Łopatki
Czy znajdzie się ktoś, kto nigdy nie jadł burgera? Nawet jeśli nie lubisz mięsa, łopatka nadal idealnie przerzuci na drugą stronę płaskie burgery z sera halloumi czy innych wegańskich opcji.
Wybierz solidną łopatkę ze stali ze specjalnie ostrzej zakończonymi końcówkami do łatwego podważania przywierających powierzchni jedzenia jak, chociażby w tej łopatce weber precision czy podobnej łopatki z Broil Kinga.
Poza banalnie łatwym przekładaniem burgerów łopatka nada się także idealnie, czy to do mieszania czy też spłaszczania i wyrównywania powierzchni, a w szczególności do zdejmowania rzeczy z płyty żeliwnej. Dzięki płaskiemu wykończeniu może również posłużyć jako skrobak do żeliwa.
6. Szczotki
Po zakończonym grillowaniu powinniśmy posprzątać swojego grilla, tak aby był gotowy przed kolejnym użytkowaniem. Nic tak nie ułatwi solidnego posprzątania rusztów, jak odpowiednio dopasowane szczotki.
Typowymi używanymi szczotkami do podstawowego czyszczenia rusztów grilla jest szeroka szczotka cylindryczna czy też mocniejsza szczotka heavy duty.
Jeśli obawiasz się, że metalowe włosie zacznie zostawać na grillu, stwarzając niebezpieczeństwo, wybierz szczotki z włosia palmowego lub specjalne szczotki bez włosia.
Zachęcamy też do sprawdzenia artykułu o tym, jak czyścić grill gazowy.
7. Odzież ochronna i środki czystości
Dobrego kucharza poznasz po smaku i po czystości miejsca pracy. Wielozadaniowość i szybkość pracy to normalka w kuchennych warunkach. Łatwo o przypadkowe poplamienia i zabrudzenia, skaleczenia czy poparzenia. Wszyscy to znamy, spieszysz się i chlapniesz sosem na obrus lub koszulę, zapomnisz się i chwycisz nagrzany garnek.
Dlatego warto przygotować i wyposażyć się w akcesoria ochronne takie jak fartuch czy rękawica oraz podstawowe środki do czyszczenia, jak chociażby środek do czyszczenia grilla albo odtłuszczacz czy płyn do naczyń.
Dobrze mieć też pod ręką gąbki, ściereczki czy też ręcznik papierowy, który idealnie wchłonie nadmiary tłuszczów i innych cieczy.
Opcjonalne akcesoria do grilla
8. Płyta żeliwna
Jeśli chcesz zamienić swój grill gazowy w niezwykle wielofunkcyjne urządzenie, pomyśl o zakupie dodatkowej żeliwnej płyty, patelni czy też woka. Ułatwi Ci to grillowanie takich przysmaków, jak chociażby boczek, krewetki, naleśniki tudzież jajka. W szczególności polecałbym rozważenie zakupu żeliwnej planchy, czyli płyty żeliwnej z wysokimi krawędziami, która rozszerza płytę o dodatkowe nagrzewanie po bokach i zapobiega wyciekaniu tłuszczów z płyty w niekontrolowany sposób.
Niezwykłym rozwiązaniem może okazać się głęboki żeliwny kociołek, który będziemy mogli także wykorzystać na tradycyjnym ognisku, a przygotujemy w nim niezwykle dużo potraw od gulaszy i zup, po wypiekanie chlebków i ciast.
9. Termometr
Zdarzyło Ci się kiedyś wysuszyć mięso na wiór albo nie dopiec steka na odpowiedni poziom wysmażenia i był zbyt krwisty? Zapomnij o surowym czy przesuszonym mięsie i zadbaj o odpowiednią kontrolę podczas grillowania czy też smażenia przy pomocy termometru ze specjalną sondą, która sprawdzi wewnętrzną temperaturę mięsa.
Z łatwością przyrządzisz steka medum-rare, zdejmując go odpowiednio przy temperaturze 55-60 °C, czy też medium-well osiągając 65-69 °C. Jest to idealne akcesorium do grilla, które wniesie twoje kulinarne umiejętności na wyższy poziom, pozwoli kontrolować i serwować zawsze idealnie upieczone jedzenie.
10. Składany /przenośny stół
Ostatnim z akcesoriów, które chcielibyśmy polecić, jest lekki przenośny/składany stół.
Przyda się wszystkim, którzy nie mają specjalnego miejsca czy blatu w ogrodzie, na którym mogliby przygotować i rozłożyć wszelkie niezbędne rzeczy do grillowania. Możemy stworzyć własną mobilną stację roboczą, która ułatwi nam porcjowanie, dzielenie, krojenie co tylko będzie potrzebne.
Na tym kończy się ta lista niezbędnych akcesoriów do grilla, oczywiście są to tylko moje sugestie wynikające z naszego doświadczenia w pracy w gastronomii i organizowania przyjęć i eventów. Wymienione pozycje możesz potraktować jako elementarz do przygotowania swojego stanowiska kuchennego i poradnik jak przygotować się do grillowania już na etapie zakupów bądź jak rozwinąć i uatrakcyjnić kolejne spędy przy grillu.
Zaplanuj kupno akcesoriów wcześniej najlepiej od razu przy kupnie grilla. Wybierz podstawowe akcesoria do sprzątania, jak szczotka czy środki czystości, a także wybierz szczypce, bez których będzie dużo ciężej obsłużyć grilla.
Teraz na pewno będzie to o wiele łatwiejsze.