Porady

Czyszczenie grilla gazowego – Jak czyścić grill gazowy i utrzymać go w dobrym stanie przez lata?

Czyszczenie grilla gazowego - Prezentacja szczotek do grilla

Czyszczenie grilla gazowego – Jak czyścić grill gazowy i utrzymać go w dobrym stanie przez lata?

Posiadasz już grill gazowy bądź planujesz zakup? Zastanawiasz się co zrobić, żeby twój sprzęt posłużył Ci na lata i jak czyścić i konserwować go tak, aby był w idealnym stanie, jak najdłużej?

Czyszczenie grilla nie musi być niczym skomplikowanym. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad konserwacji i konsekwentnie dbać o zachowanie czystości po użytkowaniu, a twój sprzęt będzie działał, tak jak należy przez wiele sezonów.

Oczywiście wiele zależy od czynników takich jak materiały, z jakich wykonany jest grill i jego elementy, wilgoć w miejscu przechowywania grilla, to, czy przechowujemy go w miejscu zadaszonym, czy też jest on narażony na oddziaływanie deszczu i promieni słonecznych.

Przygotowałem dla Was garść porad, dzięki którym będziecie się cieszyć trwałym i niezawodnym sprzętem przez wiele długich sezonów!

Ważne! Pamiętaj, że grille osiągają naprawdę wysokie temperatury, a elementy takie jak ruszty i elementy piekarnika wchodzą w reakcje z tłuszczami, solą i innymi przyprawami i normalne jest to, że już po pierwszym grillowaniu zmienią swój kolor i nigdy nie uzyskają swojego pierwotnego błysku.

Jest to podstawowy błąd w podejściu do elementów eksploatacyjnych – są one przystosowane do pracy w warunkach wysokich temperatur i to, że zmieniają swój wygląd, nie wpływa na jakość ich funkcjonowania – oczywiście można starać się utrzymać je w jak najlepszym stanie i temu poświęcony jest ten artykuł.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jakości bądź funkcjonowania swojego sprzętu, niezwłocznie zgłaszaj problemy i usterki do producenta – jeśli wada nie wynika z postępowania niezgodnie z zaleceniami, twoja reklamacja powinna zostać uznana i dostaniesz nowe elementy, które nie powinny zawierać uszkodzeń!

Zadbaj o odpowiednie miejsce dla swojego grilla gazowego

Planując umieszczenie grilla w ogrodzie zastanów się w jakim miejscu będzie on stał. Być może będzie na zadaszonym tarasie bądź altanie – wtedy problem opadów masz z głowy. Niestety nie każdy ma taką możliwość i grill musi często stać na otwartej przestrzeni. Postaraj się ustawić grill w miejscu gdzie będzie jak najmniej narażony na deszcze oraz promienie słoneczne. Jeśli nie masz takiej możliwości koniecznie zaopatrz się w pokrowiec na grilla który zabezpieczy go w czasie gdy nie będziesz go używać.

Kwestią sporną jest to czy powinniśmy trzymać grilla pod pokrowcem cały czas gdy go nie używamy, czy tylko przykrywać go przy mocniejszym słońcu i deszczu. Może on stać pod pokrowcem nieużytkowany, warto jednak pamiętać aby po nagromadzeniu wilgoci przesuszyć i przewietrzyć pokrowiec tak by powierzchnia zewnętrzna nie zaczęła korodować ze względu na utrzymującą się pod spodem wilgoć.

Zorganizuj miejsce i czas do sprzątania.

Nie ma nic gorszego niż brak dobrej organizacji  – zamiast przyjemnego szybkiego dbania o sprzęt, będziemy toczyć stresującą walkę przy okazji brudząc wszystko dookoła. Co prawda grill gazowy nie generuje aż tyle brudu i popiołu co jego węglowy kuzyn, jednak mając wszystko wcześniej zaplanowane każde kolejne sprzątanie będzie przyjemną kosmetyką.

Jeśli możesz wydziel dodatkowe naczynia na wodę z płynem, miejsce na które będziesz odkładał brudne i czyste elementy, może to być np. dodatkowy stolik, lub kawałek materiału który zabezpieczy twój trawnik. Zastanów się i sprawdź jakie elementy najczęściej czyścisz (z reguły są to ruszty i aromatyzery) i sprawdź ile czasu zajmuje Ci sprzątanie wszystkiego.

Możesz także ułatwić sobie sprawę dzieląc sprzątanie na podstawowe czyli takie które robisz przed i po każdym grillowaniu, a także gruntowne które wykonasz rzadziej a podczas którego doszorujesz wszystkie elementy i zadbasz o ich odpowiednią konserwację i wygląd.

Wybierz odpowiednie akcesoria i środki do czyszczenia grilla.

Wyobraź sobie że masz wyczyścić sporą zabrudzoną ścianę tylko przy pomocy jednej szmatki i wiadra z wodą. Da się to wykonać jednak łatwiej będzie jeśli użyjesz dostosowanych do rodzaju zabrudzenia i powierzchni środków chemicznych, a do skrobania i odnawiania użyjesz odpowiednich akcesoriów. Tak więc myśląc o czyszczeniu grilla musimy wybrać odpowiednie rzeczy do konkretnych zadań które chcemy wykonać.

Na pewno przyda Ci się zapas ściereczek, bądź ręcznik papierowy – to podstawa wycierania wszelkich zanieczyszczeń w kuchniach. Dodatkowo możesz wybrać odpowiedni środek do tłuszczu, który pozbędzie się wszelkich zatłuszczonych plam, możesz wybrać jeden ze specjalnie przygotowanych przez nasze marki środków np. ten środek do czyszczenia grilla w sprayu od Broil Kinga bądź mocniejszy środek w mleczku, jednak jeśli masz swoje sprawdzone środki, których używasz na co dzień w swojej kuchni, powinny one wystarczyć do pozbycia się niechcianych tłustych zanieczyszczeń.

Do sprzątania rusztów po wypalaniu idealnie nada się porządna szczotka cylindryczna dostosowana do czyszczenia na gorąco. Do poważniejszych przypaleń i  zabrudzeń wybierz naprawdę mocną szczotkę  która poradzi sobie z każdym zabrudzeniem. Nie zapomnij o rękawiczkach które osłonią twoje dłonie przed ciepłem i brudem.

Możesz także zaopatrzyć się w odkurzacz do zebrania popiołu i zwęglonych resztek, ułatwi ci odkurzanie specjalna końcówka ze szczotką do odkurzacza.

Podstawowe techniki czyszczenia i konserwacji grilla gazowego

Czyszczenie grilla gazowego przez wypalanie 

Po zakończonym grillowaniu, aby pozbyć się wszelkich poprzyklejanych resztek żywności i tłuszczu odkręć kurki gazu na maksimum i poddaj ruszty i elementy piekarnika całkowitemu wypaleniu w maksymalnej temperaturze od 10 do 15 minut. Podczas tego procesu wszelkie resztki ulegną zwęgleniu i spopieleniu i będzie znacznie łatwiej wyczyścić całość przy pomocy szczotki.

Na początku z grilla może się wydobywać spora ilość czarnego bądź siwego dymu co oznacza że tłuszcz i resztki zwęglają się. Będziesz wiedzieć że proces wypalania już się zakończył gdy grill przestanie mocno dymić. Jest to podstawowa i najczęściej używana metoda czyszczenia grilla którą zaleca się przeprowadzać po każdym grillowaniu.

Oczywiście jeśli nie było czasu ani chęci posprzątać grilla gdy grillowanie wieczorem przedłużyło się do naprawdę późnej pory możesz to zrobić następnego dnia, albo przed kolejnym grillowaniem, jednak lepiej zrobić to wcześniej aby osadzony tłuszcz i sole nie wchodziły w reakcję z materiałami piekarnika.

Sezonowanie rusztów żeliwnych

Ruszt żeliwny to podstawowy typ rusztu w grillach gazowych ze względu na swoją trwałość i zdolność do przenoszenia i utrzymania wysokiej temperatury. Żeliwo nie pochłania zapachów i nie wchłania wilgoci

Przed pierwszym użyciem rusztu żeliwnego zaleca się przeprowadzenie procesu sezonowania. Sezonowanie polega na pokryciu rusztu cienką warstwą oleju roślinnego i podgrzewaniu go przez około godzinę lub dłużej. Najlepiej używać oleju jadalnego, sprawdzi się do tego celu olej o wysokiej temperaturze dymienia, taki jak olej rzepakowy (240°C) czy ryżowy (232 °C). Proces ten pomoże utworzyć naturalną powłokę ochronną na ruszcie, która zmniejsza ryzyko przywierania jedzenia i zapobiega korozji.

Po każdym użyciu ruszt żeliwny należy oczyścić, aby usunąć resztki jedzenia. Najlepiej zrobić to, gdy grill jest jeszcze ciepły i przeprowadzić powyżej opisany proces wypalania, a następnie porządnie wyszczotkować ruszty. Po czyszczeniu rusztu żeliwnego, warto ponownie pokryć go cienką warstwą oleju roślinnego, aby zapobiec korozji. Możesz użyć papierowej ściereczki lub pędzla do nałożenia oleju na ruszt. Zapobiegnie to rdzewieniu i utrzymaniu rusztu w dobrym stanie

Unikaj mycia detergentami! Mogą one uszkodzić powłokę sezonującą żeliwa. Jeśli zdecydujesz się umyć ruszty żeliwne za pomocą np. wody z płynem do naczyń pamiętaj aby ponownie przeprowadzić proces sezonowania po wysuszeniu! Nigdy nie myj żeliwa w zmywarce.

Czyszczenie grilla gazowego element po elemencie

Jeśli nie jesteś zadowolony z powierzchownego czyszczenia w procesie wypalania – możesz po schłodzeniu grilla rozebrać piekarnik na części pierwsze i śmiało wyszczotkować i wyszorować każdy element z osobna. Zdemontuj ruszty, blaszki aromatyzujące oraz palniki i przeczyść wszystko. Możesz do tego celu użyć wybranych środków do otłuszczania, szczotki drucianej lub szmatki. Odkurz środek piekarnika lub wymieć porządnie resztki popiołu i wytrzyj wnętrze z zatłuszczeń i przypaleń.

Elementy stalowe czyli blaszki aromatyzujące i palniki można odtłuścić i przeszlifować, warto sprawdzić przy okazji drożność palników i ewentualnie przeczyścić je wewnątrz przy pomocy specjalnej szczotki. Niezależnie od rodzaju zabrudzeń i wybranych środków czyszczących musimy pamiętać, żeby każdorazowo wytrzeć umyty przedmiot do sucha.  Jeśli pozostawimy powierzchnię wilgotną, proces rdzewienia zacznie się natychmiastowo.

Dla odważniejszych użytkowników – można spróbować przeczyścić wnętrze piekarnika przy pomocy wody pod ciśnieniem z myjki ciśnieniowej – jest to sprawdzona metoda jednak zalecana jest ostrożność i porządne zabezpieczenie elementów instalacji gazowej.

Jak czyścić grill gazowy i jak utrzymać go w dobrym stanie? Podsumowanie

Czyszczenie grilla gazowego i jego konserwacja nie jest czynnością wyjątkowo skomplikowaną. Należy brać pod uwagę materiał czyszczonego elementu, uważać jakich środków chemicznych i zależnie od stanu aktualnego jaką szczotką potraktujemy element.

Jeśli skrupulatnie podejdziemy do czyszczenia i utrzymania grilla w czystości sprzęt posłuży przez wiele lat w stanie nie wiele odbiegającym od początkowego. Warto wypracować swoje własne metody i nawyki czy to z pomocą powyższych porad, czy rozmawiając z ekspertem, które będziemy stosować regularnie i uproszczą nam utrzymanie oczekiwanego wyglądu naszego sprzętu, tak aby sprzęt był zawsze czysty i gotowy do użytku i nie uszkodzić go robiąc to w nieodpowiedni sposób.

Tak jak mamy środki i narzędzia do sprzątania łazienki, kuchni czy samochodu warto przygotować zestaw oddzielnych akcesoriów do sprzątania grilla.

Podstawowe kroki do utrzymania grilla w czystości:

  1. Wypalanie grilla po każdym użyciu
  2. Regularna konserwacja poszczególnych elementów
  3. Zabezpieczanie grilla przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi

 

Gdy zaplanujemy i  zastosujemy powyższe kroki nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem grilla w jak najlepszym stanie.

Oczywiście nie unikniemy po czasie wpływu wszelkich czynników na to że pojawi się trochę rdzy czy popaleń  – jednak porządny sprzęt marki premium powinien posłużyć i działać przez wiele sezonów co jest sprawdzone i potwierdzone przez tysiące zadowolonych użytkowników i pasjonatów na całym świecie.

A jeśli jeszcze nie masz swojego grilla gazowego i wciąż zastanawiasz się jaki wybrać sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam jaką jakość oferuje posiadanie markowego grilla gazowego.

Odwiedź nasz oddział lub skontaktuj się z nami by ustalić jaki grill gazowy najbardziej będzie odpowiadał do twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *