newsy, pasja, Porady

Kuchenka na podczerwień w grillu gazowym

kuchenka na podczerwień

Zastanawiasz się, czy przyda Ci się kuchenka na podczerwień w grillu gazowym?

Jak to działa? Poszerz swoją wiedzę z grillenagaz.pl i dowiedz się więcej o kuchenkach na podczerwień w grillach.

Gotowanie podczerwienią to popularna metoda grillowania, która wykorzystuje promienie podczerwieni do szybkiego i równomiernego gotowania potraw. Ta metoda gotowania cieszy się uznaniem wielu osób ze względu na kilka korzyści w porównaniu do tradycyjnego grillowania, takich jak szybsze czasy gotowania, lepsza retencja smaku i równomierniejsze podgrzewanie potraw.

Technologia podczerwieni działa poprzez użycie ceramicznej płyty lub palnika, który emituje promieniujące ciepło. To promieniujące ciepło jest bezpośrednio absorbowane przez jedzenie, a nie przez otaczające powietrze. Oznacza to, że jedzenie gotuje się znacznie szybciej niż w tradycyjnych metodach grillowania, ponieważ nie trzeba czekać, aż powietrze się nagrzeje, zanim jedzenie zacznie się gotować.

Podczerwień w kuchni

W dzisiejszym świecie innowacji technologicznych, technologia podczerwieni staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w kuchni. Wykorzystywana w różnych urządzeniach, od piekarników po grille, oferuje unikalne korzyści, które sprawiają, że proces gotowania staje się bardziej efektywny i satysfakcjonujący. Poniżej przedstawiamy, dlaczego warto rozważyć wprowadzenie technologii podczerwieni do swojej kuchni.

 1. Szybkie Gotowanie:
  • Technologia podczerwieni w grillach daje dużo wyższe temperatury w porównaniu do tradycyjnych metod. Promienie podczerwone przenikają bezpośrednio do wnętrza potrawy, co skraca czas potrzebny na przygotowanie posiłków.
 2. Równomierne Rozprowadzanie Ciepła:
  • W przeciwieństwie do konwencjonalnych piekarników, podczerwień równomiernie rozprowadza ciepło we wszystkich kierunkach. To eliminuje punkty zimne i gorące, co jest kluczowe dla jednolitego przyrządzania potraw.
 3. Słowem o Zdrowiu:
  • Gotowanie przy użyciu podczerwieni pozwala zachować więcej składników odżywczych w potrawach. Szybkie nagrzewanie eliminuje potrzebę długotrwałego gotowania, co może prowadzić do utraty wartości odżywczych.
 4. Redukcja Użycia Tłuszczu:
  • Dzięki równomiernej dystrybucji ciepła potrawy przygotowywane w technologii podczerwieni często wymagają mniejszej ilości dodanego tłuszczu. Można cieszyć się smacznymi daniami z mniejszą ilością kalorii.
 5. Szerokie Zastosowanie:
  • Technologia podczerwieni znajduje zastosowanie w różnych urządzeniach kuchennych, takich jak grille, piece do pizzy, tostery, a nawet garnki. To sprawia, że można korzystać z niej na różne sposoby, dostosowując do swoich preferencji kulinarnych.
 6. Energooszczędność:
  • Urządzenia z technologią podczerwieni są często bardziej energooszczędne niż ich tradycyjne odpowiedniki. Szybkie nagrzewanie i skracanie czasu gotowania przekładają się na mniejsze zużycie energii.
 7. Zachowaj Soczystość Potraw:
  • Dzięki natychmiastowemu nagrzewaniu, technologia podczerwieni pomaga zachować soczystość mięsa, eliminując ryzyko wysuszenia potraw.

Technologia podczerwieni to innowacyjne rozwiązanie, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki gotujemy czy grillujemy. Nie tylko przyspiesza proces przyrządzania potraw, ale także wpływa korzystnie na ich jakość odżywczą i smakową. Rozważając urządzenia kuchenne z podczerwienią, można otworzyć drzwi do nowych, ekscytujących doświadczeń kulinarnych.

Niestety nie jest ona wszechstronna, ale o tym przeczytasz dalej.

Kuchenka na podczerwień w grillu gazowym

kuchenka na podczerwień w grillu gazowym

Grille gazowe wyposażone w kuchenki lub palnik na podczerwień stanowią doskonałe rozwiązanie dla pasjonatów grillowania, którzy cenią sobie innowacyjne technologie kulinarno-grillowe.

Takie rozwiązania znajdziesz w grillach gazowych marki Broil King oraz Napoleon, a już niedługo także w ofercie marki Weber. Kuchenki na podczerwień, zwane również palnikami podczerwieni, oferują szereg korzyści, które sprawiają, że grillowanie staje się jeszcze bardziej efektywne i satysfakcjonujące.

Palnik na podczerwień osiąga temperatury do 800 stopni Celsjusza.

Pozwoli to na uzyskanie niezwykle chrupiącej powierzchni na mięsie tzw. „crust”, który wzbogaci twoje steki i inne kawałki mięsa w dodatkowe wrażenia smakowe.

Uzyskujemy chrupiącą powierzchnie, jednocześnie zachowując wilgotność i soczystość wnętrza potrawy. Dzieje się tak dlatego, że intensywne ciepło technologii podczerwieni szybko ścina zewnętrzną warstwę jedzenia, zamykając w środku soki i aromaty.

Korzystając z grilla z kuchenką na podczerwień, ważne jest aby pamiętać, że wysoko intensywna temperatura może być zbyt mocna. Konieczne jest odpowiednie dostosowanie temperatury, aby zapobiec przegotowaniu lub przypaleniu potrawy.

Podsumowując, gotowanie podczerwienią to innowacyjny i efektywny sposób na przygotowywanie ulubionych potraw na grillu. Bez względu na to, czy przyrządzasz steki, kurczaka czy warzywa, technologia podczerwieni może pomóc osiągnąć idealny poziom grillowania i smaku dla każdej potrawy, którą przygotowujesz.

Jeśli posiadasz grill gazowy marki Broil King, ale wybrałeś wersję z kuchenką tradycyjną, to w bardzo prosty sposób zamienisz ją na wymienną kuchenkę na podczerwień dopasowaną do twojego modelu.

Czy kuchenki na podczerwień działają tak samo jak tradycyjne?

Niestety, gotowanie na podczerwieni ma swoją słabszą stronę. Nie jest to uniwersalne narzędzie i chociaż działa bardzo podobnie do tradycyjnej kuchenki gazowej, najwyższą temperaturę osiąga przy samym palniku. Sprawia to, że chociażby gotując wodę lub sos na kuchence bocznej na podczerwień w grillu, będzie się on gotował dłużej.

To znaczy, że będzie ona perfekcyjna do smażenia steków, opalania warzyw – do wszystkich metod, gdzie wymagana jest wysoka temperatura przy bezpośrednim styku ze źródłem ciepła, do tradycyjnego gotowania lepiej sprawdzi się tradycyjny palnik.

Dlatego większość grilli Broil King jest wyposażona w kuchenkę standardową, z opcją wymiany na podczerwień.

Kuchenka na podczerwień – czy się opłaca?

kuchenka na podczerwień broil king

Wiemy już, jakie są plusy i minusy kuchenki na podczerwień. Czy opłaca się wybrać grill gazowy z kuchenką na podczerwień?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dokupienie dodatkowego wymiennego palnika jako akcesorium do grilla. Wtedy nie jesteśmy przywiązani do jednej opcji i możemy, zależnie od potrzeb używać odpowiedniego narzędzia w odpowiednich momentach. Planujesz wrzucić soczystego steka? Podczerwień. Wiesz, że będziesz przygotowywać sosy, lub podgrzewać coś, gotować? Kuchenka tradycyjna wraca na swoje miejsce.

Szczególnie łatwe będzie to w grillu gazowym Baron 490, do którego dedykowana kuchenka zamienna na podczerwień idealnie pasuje w miejsce standardowej, a wymiana będzie niezwykle łatwa.

Teraz już wiesz, na jakie kryteria zwracać uwagę, gdy rozważasz wybór grilla gazowego z podczerwienią.

Ciesz się grillowaniem na najwyższym poziomie i sprawdź nasze porady od grillenagaz.pl

Jedna odpowiedź do “Kuchenka na podczerwień w grillu gazowym

 1. Fotograf pisze:

  Świetny artykuł. Byłem bardzo zadowolony, że trafiłem na tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i częściej odwiedzał, by zobaczyć nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *